Alimenty na małżonka a konkubinat

Monika Zawiejska        29 maja 2020        Komentarze (0)

               Witam Was słonecznie i serdecznie, na piątkowym kazaniu odnośnie alimentów na małżonka. Ta tematyka przewija się ostatnio podczas porad prawnych dotyczących rozwodów i sytuacji po rozwodzie…

Magda, pierwsza żona Pawła, otrzymywała od niego alimenty w wysokości 700 złotych miesięcznie. Sąd zasądził je jakąś dekadę temu w toku sprawy rozwodowej i do tej pory, ani ona, ani Paweł nie mieli szczególnie wystarczającej motywacji, by dążyć do zmiany tego wyroku. Jednak kiedy Magda związała się z zamożnym biznesmenem,  wyrok rozwodowy zaczął nieco ciążyć Pawłowi. Magda tymczasem wcale nie dążyła do sformalizowania związku, a wszystkie znaki na niebie i ziemi – w szczególności Facebook i Instagram – świadczyły o tym, że Paweł powinien jej pozazdrościć nowego standardu życia.

                Czy stały związek wpływa na wysokość alimentów od byłego małżonka?

                O alimentach na byłego małżonka więcej możesz przeczytać tutaj: http://adwokatorozwodzie.pl/alimenty-bylego-malzonka/. Zapewne już wiesz, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez Twoją byłą, drugą połowę nowego małżeństwa. Jednak co w sytuacji, gdy małżonek żyje w wieloletnim konkubinacie i nie spieszy się do ponownego ożenku?

                Niestety w takim przypadku w dalszym ciągu jesteś zobowiązany płacić alimenty na swoją ex połowę. Dla Sądu znaczenie ma tylko formalne wstąpienie w nowy związek małżeński – a nawet najdłuższy konkubinat, scementowany kredytem hipotecznym i dziećmi – nie jest formalnym związkiem.

                Dobra wiadomość jest jednak taka, że w takich okolicznościach możesz ubiegać się o obniżenie alimentów. Sąd Najwyższy uznał, iż usprawiedliwione potrzeby rozwiedzionego małżonka pozostającego w związku nieformalnym podlegają ocenie z uwzględnieniem także możliwości zarobkowych i majątkowych partnera rozwiedzionego małżonka w tym związku. Innymi słowy, jeśli była żona i jej nowy partner prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i całkiem nieźle im się powodzi, możesz wnieść do sądu pozew o obniżenie alimentów. Zmianę sytuacji majątkowej żony musisz należycie udokumentować – zdjęcia z Facebooka i Instagrama w sprawie Pawła będą świetnym dowodem (więcej przeczytasz o tym tutaj: http://adwokatorozwodzie.pl/wydruki-z-portali-spolecznosciowych-w-sprawie-rozwodowej/).

                A co, jeśli były małżonek za wszelką cenę nie chce pozbawiać się alimentów i zawiera małżeństwo jedynie wyznaniowe (np. wyłącznie kościelne), bez skutków na gruncie prawa cywilnego? W świetle prawa taki związek w dalszym ciągu jest niesformalizowany, a jego zawarcie pozostaje bez wpływu na obowiązek alimentacyjny. Mimo to Sąd w toku sprawy o uchylenie albo obniżenie alimentów powinien zbadać, jakie motywy kierowały byłym małżonkiem przy zawieraniu małżeństwa bez skutków cywilnych, a jeśli uzna, że jego zachowanie było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, mimo wszystko może pozbawić go alimentów.

I tym optymistycznym akcentem rozpoczynam właśnie wspaniały, wiosenny, nareszcie także trochę sportowy weekend!

Czego i Wam życzę 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: monika.zawiejska@adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: