Ile kosztuje rozwód?

Monika Zawiejska        02 czerwca 2020        Komentarze (0)

Podjąłeś decyzję o rozwodzie, ale o kosztach masz jedynie mgliste pojęcie, które można by zamknąć w słowie „drogo”. Czy rozwód rzeczywiście jest drogi i co składa się na wydatki związane z rozwiązaniem małżeństwa? Poniżej najczęściej zadawane pytania dotyczące finansowej strony formalnego rozstania.

  1. Jakie koszty trzeba ponieść w związku z rozwodem?

Stałym kosztem jest opłata sądowa od pozwu o rozwód. Opłatę uiszcza się na konto właściwego sądu okręgowego i jest ona sztywno określona przez ustawę na kwotę 600 zł.

Jeżeli macie dzieci i nie porozumieliście się co do kontaktów i sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, w sprawie będzie sporządzana opinia biegłych (o tym dlaczego warto się porozumieć: http://adwokatorozwodzie.pl/mial-byc-rozwod-z-winy-a-bedzie-bez-orzekania-o-winie-kiedy-zmiana-taktyki-sie-oplaca/). Koszt opinii uzależniony jest o od nakładu pracy Zespołu Opiniującego (ok. 22 zł – 34 zł za godzinę pracy). Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych, w zależności od liczby dzieci, stopnia skomplikowania sprawy, ewentualnego przesłuchania biegłych na rozprawie. O tym, jak wygląda sporządzanie opinii przez biegłego, dowiesz się tutaj: http://adwokatorozwodzie.pl/opinia-bieglego-sprawie-o-rozwod/.

Dodatkowo w grę wchodzą koszty ustanowienia pełnomocnika – jeśli zdecydujesz się na jego usługi. Możesz próbować rozwieść się bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika, ale odradzam taką opcję, jeśli Wasze stanowiska w zakresie kluczowych kwestii dotyczących winy, władzy rodzicielskiej, alimentów czy kontaktów z dziećmi są rozbieżne.

  1. Ile kosztują usługi adwokata?

Rozwód rozwodowi nierówny. Są takie sprawy rozwodowe, które kończą się na pierwszej rozprawie (http://adwokatorozwodzie.pl/rozwod-na-pierwszej-rozprawie/),  i takie, które ciągną się latami. Tych ostatnio zdecydowanie więcej. Nie znajdziesz cennika usług na stronie kancelarii adwokackiej – zgodnie z zasadami etyki adwokackiej publikowanie takich informacji jest nieetyczne (sprawia, że klienta może skusić atrakcyjna cena, a nie dobra opinia o kancelarii). Wynagrodzenie może mieć formę ryczałtową, może też być ustalone w oparciu o stawki godzinowe. To kwestia indywidualna.

  1. Czy rozwód z orzekaniem o winie kosztuje więcej niż bez orzekania?

W kwestii opłaty sądowej, to jeśli sprawa o rozwód zakończy się bez orzekania o winie – Sąd zasądzi zwrot połowy uiszczonej przez Ciebie opłaty tj. 300 zł.

  1. Czy będę musiał zapłacić za adwokata żony, jeśli przegram sprawę?

Jeżeli strony rozwodzą się bez orzekania o winie, najczęściej Sąd przyjmuje formułę, zgodnie z którą wynagrodzenie pełnomocników „znosi się wzajemnie” – to znaczy, że nikt nikomu nie musi nic oddawać. Jeśli sprawa toczy się z orzekaniem o winie i Sąd rozstrzygnie ją nie po Twojej myśli, będziesz musiał zwrócić koszty procesu drugiej stronie. Kwota ta najczęściej jest niższa niż rzeczywiście poniesiona przez stronę i zgodnie z rozporządzeniem wynosi 720 zł. Jest to ogólna zasada, od której istnieją wyjątki, ale o tym innym razem.

  1. Jeśli mąż ustanowił dwóch adwokatów, to koszty będę musiała oddawać podwójnie?

Nie, koszty zastępstwa procesowego zwraca się pojedynczo.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: monika.zawiejska@adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: