Rozdzielność majątkowa – czy warto ją przeprowadzać w trakcie rozwodu?

Monika Zawiejska        09 sierpnia 2017        2 komentarze

Muszę Wam powiedzieć, że Polski kotlet schabowy na Orlenie, pierwszej stacji benzynowej zaraz po przekroczeniu granicy z Niemcami smakuje fantastycznie po tygodniach wakacyjnej nieobecności w kraju. Prawdziwy rarytas 🙂

Dziś temat rozdzielności majątkowej – czy warto ją przeprowadzać, kiedy jesteście w toku sprawy rozwodowej?

Moja klientka od dwóch lat mieszka z mężem osobno, mają oddzielne konta bankowe. W toku sprawa sprawa rozwodowa, która z uwagi na ilość zawnioskowanych świadków i konieczność przeprowadzenia opinii biegłych – z pewnością jeszcze długo potrwa.

Magda chciała wziąć kredyt i kupić samochód, ale bez zgody małżonka jej plany zakupu samochodu mogły pozostać w sferze marzeń. Magda nie miała jednocześnie zamiaru prosić swojego męża o zgodę.

W tej sytuacji rozwiązaniem problemu Magdy jest ustanowienie sądownie rozdzielności majątkowej w jej małżeństwie. Orzeczenie rozdzielności majątkowej powoduje, że małżonkowie nie potrzebują wzajemnie zgody na zaciągnięcie kredytu, nie są odpowiedzialni za długi współmałżonka, mają prawo żądać od siebie nawzajem zwrotu nakładów i wydatków poczynionych na majątek wspólny już po ustanowieniu rozdzielności.

W przypadku rozwodzących się małżonków zaprowadzenie ustroju rozdzielności majątkowej ma jeszcze jeden istotny aspekt: daje podstawy do złożenia wniosku o podział majątku. Wówczas jednocześnie, równolegle w toku mogą być dwie sprawy: rozwodowa i działowa, co z kolei pozwala szybciej zamknąć pewien rozdział w życiu, zamiast pozwolić, by te dwa procesy toczyły się latami kolejno po sobie.

Powody, dla których każde z małżonków może żądać ustanowienia w małżeństwie rozdzielności majątkowej, muszą być istotne. Za takie przyjmuje się między innymi zagrożenie interesów majątkowych rodziny albo też sytuacje, w których nieporozumienia między małżonkami znacznie utrudniają zarząd majątkiem wspólnym. Z całą pewnością zamieszkiwanie osobno i prowadzenie odrębnych gospodarstw domowych przemawia za ustanowieniem rozdzielności.

Ustrój rozdzielności majątkowej można zaprowadzić również w drodze aktu notarialnego, jednak tylko wtedy, gdy druga strona godzi się na takie rozwiązanie. Musisz także pamiętać, że u notariusza nie ma możliwości zaprowadzenia ustroju rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, co może uczynić sąd. Jest to istotne, jeżeli współmałżonek bez twojej wiedzy zaciągnął długi, za które nie chcesz być odpowiedzialny.

Jeśli zatem przed Tobą długi i skomplikowany rozwód, a chcesz jak najszybciej uregulować sprawy majątkowe – rozważ, czy równoległe wniesienie pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej nie jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tadeusz Sierpień 14, 2017 o 12:48

Uważam że rozdzielność majątkowa to dobre rozwiązanie w takiej sytuacji, a jeśli np małżeństwo rozwodzi się i jedna strona chce się zrzec np domu rodzinnego ?

Odpowiedz

Monika Zawiejska Sierpień 16, 2017 o 10:25

Jeżeli przez „zrzeczenie się” rozumie Pan przeniesienie własności tego domu bez uzyskania wynagrodzenia – jest możliwe sporządzenie stosownej umowy darowizny u notariusza i przeniesienie prawa własności nieruchomości z majątku wspólnego do majątku odrębnego jednego z małżonków. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak ustanowienie rozdzielności majątkowej i dokonanie podziału majątku wspólnego, choćby notarialnie, bo samo darowanie małżonkowi nieruchomości nie wyłącza konieczności dokonania podziału pozostałych składników majątku. Jest możliwość dokonania podziału majątku w ten sposób, by od współmałżonka nie domagać się żadnej spłaty z tytułu przeniesienia nieruchomości na jego rzecz.
Proszę również zapoznać się z moim wcześniejszym wpisem: http://adwokatorozwodzie.pl/podzial-majatku-wyroku-rozwodowym/
Wyzbycie się własności nieruchomości to poważny i zazwyczaj nieodwracalny krok, który pociąga za sobą wiele konsekwencji prawnych, dlatego zachęcam do skonsultowania się z prawnikiem i do przedstawienia mu szczegółowo swojej sytuacji, co może Pana uchronić przed przykrymi niespodziankami w przyszłości.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: