Rozwód bez orzekania o winie – pozew o rozwód

Monika Zawiejska        07 czerwca 2016        Komentarze (1)

Jeśli wraz z małżonkiem zgodnie dojdziesz do konkluzji, że nastąpił trwały i zupełny rozkład Waszego pożycia małżeńskiego i zgodnie interesuje Was rozwód bez orzekania o winie –  w takim przypadku sprawa może mieć swój finał już na pierwszej rozprawie w sądzie.

Zgodne żądanie małżonków nieorzekania o winie rozkładu pożycia wiąże sąd.

W tej sytuacji sąd nie musi prowadzić rozbudowanego postępowania dowodowego, ale może ograniczyć się do przesłuchania Ciebie i małżonka.

Pozew o rozwód wnosisz do Sądu okręgowego miejsca zamieszkania małżonków, opłata od pozwu to 600 zł.

Skutki nieorzekania o winie:

  1. niemożność dochodzenia przez Ciebie alimentów od małżonka wyłącznie winnego, bo tu takowego nie będzie – przesłanką zasądzenia alimentów będzie w tej sytuacji musiał być niedostatek, a nie tylko istotne pogorszenie sytuacji materialnej,
  2. wyłączenie dopuszczalności ustalania winy małżonka na podstawie art. 940 k.c. przez innego spadkobiercę żądającego wyłączenia małżonka od dziedziczenia.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

kancelariagalazka Styczeń 12, 2018 o 17:23

bardzo częstym problemem podczas procesach o rozwód jest kierowanie
się emocjami… niestety trzeba mieć wtedy nerwy na wodze

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Monika Zawiejska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Monika Zawiejska z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem monika.zawiejska@adwokat.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: