Zanim złożysz wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Monika Zawiejska        23 października 2017        Komentarze (1)

Jeżeli nie mieszkasz ze swoim dzieckiem, a jego matka, delikatnie rzecz ujmując, nie reaguje entuzjastycznie na twoje telefony i próby inicjowania kontaktów z latoroślą – czasem nie pozostaje Ci nic innego, jak złożenie wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Ważne, aby taki wniosek zawierał propozycje regulacji kontaktów, które odpowiadają potrzebom Twoim i dziecka.

1. Choroba dziecka wprowadza w Wasz harmonogram zmiany

Naturalne, że matka nie wyda ojcu zakatarzonego i gorączkującego dziecka, bo takie rozwiązanie unieszczęśliwi wszystkich, a najbardziej uderzy w dziecko. Niemniej, jeśli w następny weekend infekcja to już tylko przykre wspomnienie, a maluch tryska zdrowiem i humorem, powinieneś mieć możliwość zrekompensowania jemu i sobie straconego czasu. Określ zatem swoje stanowisko jasno już we wniosku, tak by nie narazić się potem na argument: „w ‘twój’ weekend dziecko było chore, więc twoje kontakty przepadły”.

2. Pamiętaj, że zapis „każdy parzysty weekend miesiąca” nie oznacza automatycznie, że to „co drugi weekend”

Chcesz, by Twoje dziecko spędzało czas od piątku do niedzieli naprzemiennie raz z mamą, raz z tatą? W takim razie powinieneś we wniosku wskazać, by kontakty odbywały się w co drugi weekend. Podział na weekendy parzyste i nieparzyste to nietrafny pomysł, bo bywa, że w jednym miesiącu jest pięć weekendów, a wtedy jedno z was nie spędzi z pociechą czasu wolnego w piąty i w pierwszy weekend następnego miesiąca.

 3.  Nie tylko wizyty, ale również Skype

Nic nie stoi na przeszkodzie, by kontakty  z dzieckiem realizować przy użyciu najnowszych zdobyczy techniki, zwłaszcza jeśli jesteś oddalony od swojej pociechy o setki kilometrów. Taka forma kontaktów jest coraz bardziej powszechna, a sądy nie obawiają się o niej orzekać. Jeżeli będziecie komunikować się przez Skype, uzgodnij, że w trakcie rozmów kamera internetowa będzie włączona.

 4.  Nie tylko weekendy

Możesz wnioskować o spotkania z pociechą nie tylko w weekendy, wakacje i święta, ale również w ważne dla was dni, np. Dzień Ojca, Dzień Dziecka, urodziny i imieniny dziecka lub Twoje, weekend majowy, czy długi weekend listopadowy. Miej jednak na względzie, że matka dziecka też będzie chciała mieć wówczas małoletniego przy sobie, dlatego uwzględnij konieczność podzielenia się czasem.

 5.  Kontakty w obecności kuratora

Matki małych dzieci, z którymi ojcowie przez długi czas nie utrzymywali kontaktów, często naciskają na spotkania ojca z maluchem w obecności kuratora. Takie żądanie należy dobrze przemyśleć. Kurator za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie – najczęściej niewiele poniżej 200 zł za każde spotkanie. Zazwyczaj ten koszt ponosi strona, która o niego wnioskowała, dlatego należy rozważyć, czy nie będzie lepiej, gdy dziecko spotka się z ojcem po prostu w towarzystwie matki.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Kamila 9 listopada, 2017 o 10:37

Świetny artykuł. Temat na rzeczy. Dobrze, że została poruszona przez Panią kwestia Skype .

Poprzedni wpis:

Następny wpis: