Zapadł wyrok rozwodowy – od kiedy należą się alimenty?

Monika Zawiejska        16 listopada 2019        Komentarze (0)

W wyroku rozwodowym Sąd zasądził od Artura na rzecz jego dziesięcioletnich bliźniaków alimenty po 1500 zł miesięcznie. Ten punkt wyroku nie kończył się żadnym rozstrzygnięciem wskazującym, że alimenty należą się „od dnia tego i tego…”. Artur zaczął się zastanawiać, czy już płacić, czy jeszcze nie i w zasadzie, to od kiedy zacząć? Przez czas trwania sprawy rozwodowej pokrywał koszty prywatnej szkoły i czynszu najmu mieszkania, w którym bliźniaki mieszkały ze swoją matką. Zastanawiał się, czy przestać to robić po rozwodzie i zacząć przelewać tylko kwotę 3000 zł na konto swojej eksmałżonki?  Poczekać aż wyrok się uprawomocni? Zamierzał wnieść apelację, więc to może trochę potrwać. Po trudnej, wielomiesięcznej sprawie rozwodowej był pewien, że wystarczy drobne potknięcie, by była żona bez skrupułów odwiedziła kancelarię komornika.

Pytanie zatem brzmi: od kiedy należy płacić alimenty zasądzone na rzecz dzieci?

I tu rozróżnić należy dwie sytuacje. Alimenty zasądzone w nieprawomocnym wyroku, wydanym na podstawie pozwu o alimenty (a nie w postępowaniu o rozwód) wykonalne są natychmiast. Oznacza to, że sąd rejonowy z urzędu nadaje  klauzulę wykonalności, uprawniającą do ich egzekucji u komornika, o czym przeczytasz więcej tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/egzekucja-alimentow-u-komornika/.

Czyli w praktyce wygląda to tak: zapada nieprawomocny wyrok w sądzie rejonowym, strona uprawniona (czyli dzieci reprezentowane przez jednego z rodziców) bez składania specjalnych wniosków otrzyma odpis tego orzeczenia z tzw. klauzulą wykonalności (czyli stosowną pieczęcią/wydrukiem na wyroku) i z tym dokumentem w razie zalegania z płatnością może udać się do komornika.

Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy alimenty zasądzane są w wyroku rozwodowym. Nieprawomocny wyrok rozwodowy nie otrzymuje klauzuli wykonalności w punkcie dotyczącym alimentów. Sądy nie wskazują też daty początkowej płatności tych alimentów, gdyż jest nią z mocy prawa data uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Czyli innymi słowy – z nieprawomocnym wyrokiem rozwodowym nie możesz udać się do komornika. Ponadto alimenty zasądzone w sprawie rozwodowej należeć się będą dopiero po wydaniu orzeczenia przez sąd II instancji – o ile jedna ze stron wniesie apelację zaskarżającą wysokość alimentów.

Dlatego po raz kolejny uczulam: jeśli żądasz alimentów, warto od razu w pozwie rozwodowym wnieść o stosowne zabezpieczenie (o tym przeczytasz tutaj https://adwokatorozwodzie.pl/pozew-rozwodowy-najczestsze-bledy/). Zabezpieczenie obowiązuje aż do czasu wydania prawomocnego wyroku – a więc środki na utrzymanie dzieci od drugiej strony masz szanse otrzymywać przez cały czas trwania postępowania.

Jeśli jesteś zobowiązany do płacenia alimentów i masz wątpliwości, czy już powinieneś płacić alimenty, czy nie, skonsultuj się z adwokatem. Jest to bardzo istotna sprawa, bo jeżeli komornik już raz wszczął egzekucję alimentów, będziesz musiał włożyć sporo wysiłku, by się od niej uwolnić. Ale o tym w kolejnym wpisie…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: