Kolejny dzień wirusowego, fizycznego rozdzielenia z klientami. Czekam na kuriera, który wiezie już moją przyłbicę z plexi, a na moich kolanach leży ośmiotygodniowy bokserek, bardzo zainteresowany laptopem i postem o rozwodzie 🙂
Zatem przejdźmy do sedna.
Jeśli do sądu trafił już Twój pozew rozwodowy z wnioskiem o orzekanie o winie, na chwilę spróbuj odłożyć emocje na bok i zdobądź się na chłodną kalkulację. Czy chcesz walczyć do upadłego o stwierdzenie winy w rozkładzie pożycia? Czy lepiej zrezygnować z tej satysfakcji, za to uzyskać bardziej wymierne (czytaj: finansowe) korzyści? To będzie Twoja decyzja, ale jeśli podejmiesz ją, myśląc racjonalnie, zminimalizujesz ryzyko, że będziesz jej potem żałować.
W trakcie sprawy rozwodowej możesz wiele razy zmieniać zdanie co do tego, czy chcesz rozwodu z orzekaniem o winie czy bez orzekania (więcej o tym przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/rozwod-z-winy-czy-rozwod-bez-orzekania-o-winie-do-kiedy-musisz-podjac-decyzje/ ). Jeżeli drugiej stronie zależy na szybkim rozwodzie, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego będzie jej wyłącznym udziałem, przed Tobą otwiera się pole do negocjacji.
Po pierwsze: alimenty
Nie trzeba być strategiem, by wiedzieć, że możecie porozumieć się co do wyższych alimentów w zamian za zaniechanie ustalania winy w rozwodzie. W sprawie o rozwód nie podpisuje się ugody w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jednak jeżeli wspólnie ustalicie wysokość alimentów, prawie na pewno Sąd tego nie zakwestionuje. Podobnie sytuacja ma się z kontaktami i władzą rodzicielską w sprawie o rozwód.
Po drugie: podział majątku
To już mniej oczywiste, bo dotyczy odrębnego postępowania. Podział majątku w sprawie o rozwód jest przeprowadzany przez sądy rzadko (więcej o tym przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/podzial-majatku-wyroku-rozwodowym/), dlatego musisz liczyć się z tym, że najpewniej z drugą połową spotkasz się ponownie: albo w sądzie, albo u notariusza (https://adwokatorozwodzie.pl/umowny-podzial-majatku-wspolnego-4-rzeczy-ktore-warto-wiedziec/) Rozważ wyjście z propozycją: zrezygnujesz w sprawie o rozwód z dochodzenia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego w zamian za konkretny składnik majątku wspólnego albo umniejszenie spłat. Takie kompleksowe rozwiązanie ma też inne plusy – pozwala szybko zamknąć pewien rozdział życia zamiast latami ciągnąć za sobą bagaż pod nazwą: rozliczenia z byłym/byłą.
Jeśli nie ufasz małżonkowi, zabezpiecz swoje interesy, by po orzeczeniu rozwodu Twój ex nagle nie zmienił zdania. Najlepszym rozwiązaniem jest ustanowienie rozdzielności majątkowej przed notariuszem i przeprowadzenie podziału, zanim jeszcze sprawa rozwodowa dobiegnie końca (więcej o rozdzielności w trakcie trwania rozwodu przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/rozdzielnosc-majatkowa-warto-ja-przeprowadzac-trakcie-rozwodu/). Bezpośrednio po podpisaniu aktu notarialnego, możecie skierować do Sądu pismo zawierające zmianę stanowiska w sprawie rozwodowej.
Jeśli nie czujesz się mocny w negocjacjach, to jest właśnie jedno z tych zadań, które naprawdę opłaca się powierzyć dobremu adwokatowi.
O tym, czy warto dochodzić rozwodu z winy Twojego współmałżonka, musisz zadecydować sam. Ale być może pomoże Ci subiektywna lista argumentów za i przeciw, którą znajdziesz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/rozwod-z-orzekaniem-czy-rozwod-bez-orzekania-o-winie-za-i-przeciw/.