Odwołanie darowizny na rzecz zięcia – czyli on, ona, rozwód… i teściowie

Monika Zawiejska        08 stycznia 2020        Komentarze (0)

Anna i Paweł daliby gwiazdkę z nieba swojej jedynaczce, gdyby tylko mogli. Julia dostała od nich wszystko, co powinno zagwarantować jej szczęśliwy start w dorosłość – czyli szczęśliwe dzieciństwo, wykształcenie na prywatnej uczelni oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce. W dniu ślubu Julii rodzice postanowili ufundować nowożeńcom mały domek w górach. I tak oto Mateusz zyskał nie tylko małżonkę, ale również udział we własności nieruchomości. Życie jak to życie – zwykle pisze zaskakujące scenariusze… Zatem równo trzy lata po ślubie, w atmosferze rodzinnego skandalu, z przemocą domową w tle, Julia złożyła pozew o rozwód z winy Mateusza.

Czy jest szansa na pozbawienie go udziału w małym, białym, uroczym, górskim domku?

Niestety sprawa nie wygląda różowo. Julia zainicjowała w sądzie sprawę o rozwód i chciała jak najszybciej uregulować sprawy majątkowe, aby pogonić Mateusza w samych skarpetkach – niemniej w świetle prawa brak ku temu podstaw.

Darowizna dokonana na rzecz obojga małżonków wchodzi w skład majątku wspólnego (o tym, co jeszcze w małżeństwie jest wspólne przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/wspolnosc-majatkowa-czyli/). Przepisy prawa cywilnego przewidują instytucję zwaną odwołaniem darowizny z powodu rażącej niewdzięczności np. gdy obdarowany popełni przestępstwo na szkodę darczyńcy możliwe jest pozbawienie go tego, co otrzymał. Niemniej sam rozwód obdarowanych nie uprawnia jeszcze do odwołania darowizny na rzecz jednego z nich, nawet jeśli twój zięć stał się twoim najgorszym wrogiem.

Julia była ofiarą przemocy domowej – ale to nie daje jej rodzicom podstaw do odwołania darowizny w stosunku do zięcia. Rażąca niewdzięczność musi być bowiem wymierzona przeciwko darczyńcy, a nie przeciwko innej osobie, nawet jeśli jest to rodzone dziecko hojnych darczyńców.

Jak zatem będzie wyglądał podział małego, białego domku, prezentu od rodziców kobiety? Tak jak podział każdej innej nieruchomości nabytej w trakcie trwania małżeństwa. Okoliczność, że to rodzice małżonki kupili młodym dom może jedynie stanowić jeden z argumentów dla przyznania go na własność kobiecie (https://adwokatorozwodzie.pl/komu-sad-przyzna-nieruchomosc-w-toku-sprawy-o-podzial-majatku-wspolnego/).  Jednak wcale nie umniejszy to jej obowiązku spłaty byłego małżonka – Dominika najpewniej będzie musiała spłacić Mateuszowi połowę wartości domu – chyba że Sąd ustali nierówne udziały przy podziale majątku (https://adwokatorozwodzie.pl/nierowne-udzialy-podziale-majatku-wspolnego/).

Czy formalnie w ogóle możliwe jest odwołanie darowizny wyłącznie w stosunku do zięcia?

Jest taka możliwość. Wówczas córka nadal pozostanie obdarowaną, a udział zięcia w przedmiocie darowizny stanie się jego majątkiem odrębnym. Jeśli teściom udałoby się wygrać sprawę w sądzie, mogliby dochodzić od zięcia np. zwrotu równowartości jego udziału, czyli w praktyce połowy wartości nieruchomości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: