Opinia biegłego w sprawie o rozwód

Monika Zawiejska        13 grudnia 2017        Komentarze (1)

Podjąłeś decyzję o rozwodzie. Chciałbyś się rozwieść szybko, bezboleśnie i na pierwszej rozprawie. Jednak kolega szwagra Twojej koleżanki, którego kuzyn rozwodził się w ubiegłym roku, powiedział Ci, że jeżeli w Waszym związku są dzieci, to jest to zupełnie nierealne, bo w sprawie o rozwód musi zostać sporządzona opinia biegłego psychologa. Czy ma rację?

Niekoniecznie. Jeżeli oboje macie prawidłowy kontakt z Waszymi małoletnimi dziećmi i jesteście w stanie dojść do porozumienia co do kwestii związanych z władzą rodzicielską i kontaktami – opinia biegłego w sprawie o rozwód będzie zbędna. Sąd musi jednak ustalić, jaka jest sytuacja Waszych dzieci, więc najczęściej wzywa do wskazania choćby jednego świadka, który mógłby zeznawać na tę okoliczność.

Jeżeli natomiast Wasza sprawa rozwodowa jest jednym wielkim polem bitwy i nie jesteście w stanie zgodzić się w kwestii władzy rodzicielskiej lub kontaktów, musisz liczyć się z tym, że opinia biegłego psychologa będzie konieczna.

Przebieg badania

Jak wygląda samo badanie? Spokojnie – to nie operacja na otwartym sercu. Dasz radę. Psycholog zwykle porozmawia najpierw osobno z każdym z Was, bez obecności dziecka. Zapyta, w czym upatrujecie przyczynę rozstania i jak dziecko radzi sobie z rozpadem związku, w jaki sposób teraz sprawujecie opiekę i jakie są słabe punkty takiego podziału obowiązków. Pamiętaj, że psycholog nie jest sędzią i nie ma kompetencji rozstrzygania, kto jest winien rozpadu związku, a kto nie i które z Was ma rację. W swojej opinii zawrze relację z przebiegu rozmowy.

Następnie psycholog będzie obserwował, jak zachowujesz się w obecności dziecka i jak ono zachowuje się w stosunku do Ciebie – czy potrafisz z nim nawiązać kontakt, zainicjować zabawę itp. Musisz liczyć się z tym, że Twoje kompetencje wychowawcze będą oceniane. Psycholog zanotuje, jak dziecko zareagowało na Twój widok, czy się ucieszyło, czy ma ochotę dzielić się z Tobą swoimi wrażeniami.

Badanie najczęściej obejmuje również rozmowę z dzieckiem – o ile jest na tyle duże, by w takiej rozmowie uczestniczyć. Pytania o życie rodzinne będą przez psychologa zręcznie wplecione w ogólną rozmowę, tak by dziecko poczuło się swobodnie. Często dzieci są również proszone o to, by narysowały swój dom lub dokończyły jakieś zdanie zaczęte przez psychologa. Wyniki tych badań również są poddawane analizie.

Na ostateczną opinię przyjdzie Ci poczekać często nawet kilka tygodni. Zwykle biegłemu stawia się do rozstrzygnięcia następujące tezy: czy rozwód zagraża dobru dziecka, komu ma zostać powierzona władza rodzicielska, czy istnieją przesłanki jej ograniczenia i jaki ma być sposób regulacji kontaktów rodzica, który nie zamieszkuje na co dzień z dzieckiem. Opinia biegłego często przesądza wynik postępowania w danych kwestiach – chyba, że zostanie skutecznie podważona, ale to już inny temat…

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Paweł 19 grudnia, 2017 o 08:45

Takie informacje były mi potrzebne. Na prawdę uspokoił mnie ten wpis. Mój problem jest właśnie powiązany z treścią i bałem się, że mogę stracić szansę na częsty kontakt z synem. Bardzo dobry wpis, pozdrawiam Pani Mecenas

Poprzedni wpis:

Następny wpis: