Pozew rozwodowy – najczęstsze błędy

Monika Zawiejska        21 września 2019        Komentarze (0)

Wzór prostego pozwu rozwodowego znajdziesz w internecie. Niemniej napisanie dobrego pozwu rozwodowego jest już sztuką, bo niektóre niedopatrzenia mogą opóźnić wydanie wyroku, skomplikować Tobie życie albo uderzyć Cię po kieszeni. Poniżej wskazówki, które pozwolą Ci tego uniknąć.

1. Nie zapominaj o zabezpieczeniu alimentów

To błąd, który często popełniają nawet adwokaci czy radcowie prawni, niespecjalizujący się w rozwodach. Zabezpieczenie alimentów gwarantuje Ci, że środki na utrzymanie dzieci będziesz dostawał jeszcze w trakcie procesu rozwodowego. (O zabezpieczeniu przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/co-mozna-zabezpieczyc-w-sprawie-o-rozwod/.) Jeśli nie wniesiesz o zabezpieczenie ani w pozwie rozwodowym, ani w trakcie trwania sprawy (koniecznie pisemnie), to alimenty otrzymasz dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego przed sądem drugiej instancji. A jak zapewne się domyślasz, na radosny moment orzekania przez sąd apelacyjny niestety czeka się miesiącami.

Pamiętaj: w przypadku alimentów orzekanych w trakcie rozwodu, datą ich płatności co do zasady jest data uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

2. Podaj w pozwie koszty utrzymania dziecka

Powiesz: „no ale po co? Przecież ja i mój eks się dogadaliśmy!” I chwała wam za to, ale koszty utrzymania dziecka i tak podaj. Dlaczego? Bo za kilka lat stwierdzisz, że Twoje dziecko je trzy razy więcej niż teraz, wydaje na kosmetyki z pięć razy tyle i nawet nie chcesz myśleć, ile przeznaczasz na kupowanie mu ubrań. Jednym słowem: być może nadejdzie pora, by udać się do sądu po podwyższenie alimentów. A w jaki sposób Sąd ocenia, o ile podnieść alimenty? Badając o ile wzrosły wydatki na dziecko w stosunku do tych z chwili orzekania rozwodu. Jeśli teraz w pozwie nie podasz, ile kosztuje Cię dziecko, to w przyszłości będziesz musiał się zdrowo nagimnastykować, aby udowodnić, ile dokładnie wydatkowałeś kiedyś na konkretne potrzeby, a ile wydajesz dziś.

3. Niektórych elementów wyroku rozwodowego nie da się pominąć

Sąd w wyroku musi orzec o winie (albo stwierdzić że nie orzeka o winie w rozkładzie pożycia), władzy rodzicielskiej, kontaktach, alimentach i sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Na zgodny wniosek Sąd nie będzie orzekał o utrzymywaniu kontaktów, ale w wyroku musi o tym napisać wprost. Dlatego nie powinieneś przemilczeć żadnego z tych elementów w pozwie rozwodowym, bo może się okazać, że druga strona myślała, że jesteście dogadani co do wszystkich kwestii, a na sali sądowej okazuje się, że jakiś punkt wyroku jednak jest sporny.

Pamiętaj też, że Sąd nie zaniecha orzekania o alimentach na małoletnie dziecko, nawet jeżeli oboje tego chcecie. Jeżeli zależy Ci, żeby koszty utrzymania dziecka nie uderzyły drugiej strony po kieszeni (bo na przykład Ty dobrze zarabiasz, a Twój przeciwnik procesowy od miesięcy jest pod kreską), zaproponuj alimenty w symbolicznej wysokości.

Na koniec dodam tylko, że wzory pozwów rozwodowych ze stron sądów okręgowych, mimo że są poprawne, to bywają jak buty: nie pasują każdemu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: