Rozwód a wymiana zamków w drzwiach

Monika Zawiejska        08 czerwca 2020        Komentarze (0)

              Dzisiejszy post inspirowany jest licznymi telefonami od klientów, którzy mają ochotę pomajstrować nieco przy zamku do lokum zajmowanego nadal wspólnie z małżonkiem, z którym właśnie się rozwodzą.

Wraz z wniesieniem pozwu o rozwód w wielu małżeństwach pojawiają się drobne, wzajemne złośliwości. Zaczyna się niepozornie –  chowanie kluczyków do samochodu, zajęcie miejsca parkingowego. Później często następuje seria wzajemnego podkradania sobie jedzenia z lodówki, prania ubrań drugiej strony w zbyt wysokich temperaturach, mieszanie białych koszul z czerwoną skarpetką i innych, podobnych atrakcji. W momencie, kiedy jedna ze stron  przyprowadza na noc kolegę lub koleżankę w celu mniej lub bardziej intensywnej integracji – drugiemu z małżonków często puszczają nerwy. Na drugi dzień po powrocie z pracy następuje odkrycie, że klucz nie pasuje do zamka w mieszkaniu. Takie okołorozwodowe scenariusze są niestety częste.

Czy małżonek miał prawo wymienić zamki w drzwiach przed zakończeniem sprawy o rozwód?

W historiach z rozwodem w tle istotne pytanie, które zada każdy prawnik brzmi: kto formalnie jest właścicielem mieszkania? I tu mamy trzy warianty: 1) jesteście właścicielami oboje, 2) właścicielem jest małżonek, który wyrzucił swoją połowicę z dotychczasowego lokum 3) właścicielem jest małżonek wyrzucony z mieszkania.

Rozważmy każdą sytuację po kolei.

Jeżeli oboje jesteście właścicielami mieszkania, małżonek nie ma prawa wyrzucić Cię za drzwi, zabarykadować się w środku i zmienić zamków. Oboje macie równe prawa jako współwłaściciele, niezależnie od tego, kto zawinił w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Możesz domagać się wpuszczenia do lokalu, zadzwonić po ślusarza albo szukać pomocy na Policji. Jeżeli zamieszkiwanie razem daje się Wam we znaki, możesz złożyć wniosek do Sądu o zabezpieczenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania na czas trwania sprawy rozwodowej (więcej o tym, czym jest zabezpieczenie: https://adwokatorozwodzie.pl/co-mozna-zabezpieczyc-w-sprawie-o-rozwod/). Zasady zabezpieczania sposobu korzystania z mieszkania są podobne jak w przypadku rozstrzygania o tej kwestii w wyroku rozwodowym. Dowiedz się więcej tutaj:  https://adwokatorozwodzie.pl/wspolne-mieszkanie-rozwodzie/

Czy małżonek może wyrzucić Cię z mieszkania, które jest jego majątkiem osobistym?

Przed rozwodem nie może. Dopóki jesteście w małżeńskim stadle, oboje macie prawo korzystać z mieszkania stanowiącego majątek osobisty drugiego małżonka. Zasada ta przestaje jednak obowiązywać po rozwodzie i musisz się liczyć z tym, że będziesz zmuszony poszukać innego lokalu. Twój małżonek będzie uprawniony do wystąpienia z pozwem o eksmisję.

Może też przydarzyć się sytuacja, gdy z mieszkania stanowiącego majątek osobisty jednego z małżonków zostanie wyrzucony sam właściciel. Oczywiste jest, że takie zachowanie jest bezprawne. Wyłącznego właściciela nie można eksmitować z jego własnego lokum. Jest to jeden z przypadków, w którym nie można orzec o eksmisji małżonka w wyroku rozwodowym, nawet gdy ten jest agresywny, nadużywa alkoholu i zachowuje się w sposób rażąco naganny. Więcej o tym przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/eksmisja-malzonka-wyroku-rozwodowym/ .

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: monika.zawiejska@adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: