Rozwód a wymiana zamków w drzwiach

Monika Zawiejska        08 czerwca 2020        Komentarze (0)

Dzisiejszy post inspirowany jest licznymi telefonami od klientów, którzy mają ochotę pomajstrować nieco przy zamku do lokum zajmowanego nadal wspólnie z małżonkiem, z którym właśnie się rozwodzą.

Wraz z wniesieniem pozwu o rozwód w wielu małżeństwach pojawiają się drobne, wzajemne złośliwości.

Zaczyna się niepozornie – chowanie kluczyków do samochodu, zajęcie miejsca parkingowego. Później często następuje seria wzajemnego podkradania sobie jedzenia z lodówki, prania ubrań drugiej strony w zbyt wysokich temperaturach, mieszanie białych koszul z czerwoną skarpetką i innych, podobnych atrakcji.

W momencie, kiedy jedna ze stron przyprowadza na noc kolegę lub koleżankę w celu mniej lub bardziej intensywnej integracji – drugiemu z małżonków często puszczają nerwy.

Na drugi dzień po powrocie z pracy następuje odkrycie, że klucz nie pasuje do zamka w mieszkaniu. Takie okołorozwodowe scenariusze są niestety częste.

Rozwód a wymiana zamków w drzwiach

Czy małżonek miał prawo wymienić zamki w drzwiach przed zakończeniem sprawy o rozwód?

W historiach z rozwodem w tle istotne pytanie, które zada każdy prawnik brzmi: kto formalnie jest właścicielem mieszkania?

I tu mamy trzy warianty:

  1. jesteście właścicielami oboje
  2. właścicielem jest małżonek, który wyrzucił swoją połowicę z dotychczasowego lokum
  3. właścicielem jest małżonek wyrzucony z mieszkania.

Rozważmy każdą sytuację po kolei.

Jeżeli oboje jesteście właścicielami mieszkania, małżonek nie ma prawa wyrzucić Cię za drzwi, zabarykadować się w środku i zmienić zamków.

Oboje macie równe prawa jako współwłaściciele, niezależnie od tego, kto zawinił w rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Możesz domagać się wpuszczenia do lokalu, zadzwonić po ślusarza albo szukać pomocy na Policji.

Jeżeli zamieszkiwanie razem daje się Wam we znaki, możesz złożyć wniosek do Sądu o zabezpieczenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania na czas trwania sprawy rozwodowej (więcej o tym, czym jest zabezpieczenie TUTAJ>>>).

Zasady zabezpieczania sposobu korzystania z mieszkania są podobne jak w przypadku rozstrzygania o tej kwestii w wyroku rozwodowym. Dowiedz się więcej TUTAJ>>>

Czy małżonek może wyrzucić Cię z mieszkania, które jest jego majątkiem osobistym?

Przed rozwodem nie może.

Dopóki jesteście w małżeńskim stadle, oboje macie prawo korzystać z mieszkania stanowiącego majątek osobisty drugiego małżonka.

Zasada ta przestaje jednak obowiązywać po rozwodzie i musisz się liczyć z tym, że będziesz zmuszony poszukać innego lokalu.

Twój małżonek będzie uprawniony do wystąpienia z pozwem o eksmisję.

Może też przydarzyć się sytuacja, gdy z mieszkania stanowiącego majątek osobisty jednego z małżonków zostanie wyrzucony sam właściciel.

Oczywiste jest, że takie zachowanie jest bezprawne.

Wyłącznego właściciela nie można eksmitować z jego własnego lokum.

Jest to jeden z przypadków, w którym nie można orzec o eksmisji małżonka w wyroku rozwodowym, nawet gdy ten jest agresywny, nadużywa alkoholu i zachowuje się w sposób rażąco naganny. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ>>>

Monika Zawiejska
adwokat

Photo by Raul Petri on Unsplash

***

Zażalenie na zabezpieczenie kontaktów w rozwodzie

Patrycja i Witek są w trakcie rozwodu, który przeciąga się kolejne miesiące.

Z uwagi na narastający pomiędzy nimi konflikt Partycja zdecydowała się złożyć w toczącej się sprawie rozwodowej wniosek o zabezpieczenie kontaktów małoletniego Kacpra z tatą (o zabezpieczeniu kontaktów z dzieckiem pisałam TUTAJ>>> ,aby ten przestał ją nachodzić za każdym razem, kiedy tylko najdzie go taka ochota i spędzał z dzieckiem czas w terminach z góry ustalonych przez sąd [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: