W czterech na pięć związków dochodzi do zdrady. Ta ponura statystyka jest widoczna na każdym kroku również w mojej pracy zawodowej. Kryzysy zdarzają się w każdym związku, a takie bez kryzysów są chyba fikcją literacką. Niemniej zdrada to bardzo konkretny „kaliber”, po którym już nic nie jest w związku takie, jak przedtem. Często finałem jest po prostu rozstanie małżonków.
Bez wątpienia zdrada jest okolicznością, która może uzasadniać winę zdradzającego małżonka w rozkładzie pożycia stron. Na salach sądowych budzi zwykle najwięcej emocji.
Zdrada nie musi mieć charakteru długotrwałego, powtarzającego się w czasie. Nawet jednorazowa zdrada może być przyczyną trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a więc w konsekwencji może prowadzić do orzeczenia przez sąd rozwodu i to z wyłącznej winy małżonka.
Jak możesz udowodnić zdradę małżonka?
Pamiętaj, że przepisy nie wskazują zamkniętego katalogu środków, jakimi możesz posłużyć się w omawianej kwestii. Zdradę można udowodnić na wiele sposobów. Właściwie nie zdziwi mnie już nic w tym temacie.
Jeden ze zdradzonych małżonków uraczył sąd materiałem dowodowym w postaci filmu, na którym jego małżonka przerabia z kolegą akrobatykę z Kamasutry. Film nagrała sama małżonka i kiedy przypadkowo wpadł w ręce jej mężowi, stwierdziła, że nagranie owszem powstało, ale zanim małżonkowie się poznali, więc o żadnej zdradzie nie może być mowy. Pan wnikliwie przestudiował jednak film klatka po klatce i zauważył mały detal w 25 minucie filmu.…. Małżonka miała na palcu prawej ręki bardzo charakterystyczną, grawerowaną obrączkę, którą otrzymała od niego na ślubie.
Pisałam już w temacie dowodów w wielu poprzednich postach na blogu, które znajdziesz w kategorii „dowody w sprawie rozwodowej„.
Siła social media
W dzisiejszych czasach często niezawodnym i bardzo istotnym dowodem są zdjęcia z portali społecznościowych (Facebook, Instagram, czy zyskujący ostatnio na popularności Snapchat), które często trafiają do sieci przez nieświadomość czy brak przewidywania ze strony zdradzającego małżonka. Możemy zainteresować sąd także sms-ami czy treścią wiadomości wysyłanych przez komunikatory internetowe, a także emailami, z których wynika, że nasz małżonek nas zdradza. Dowodem będzie też przykładowo nagrana rozmowa telefoniczna, podczas której małżonek przyznaje się do zdrady.
Ważne: polski proces cywilny nie uznaje reguły „owoców zatrutego drzewa”, co oznacza, że pełnoprawnym dowodem będą także te środki, które uzyskasz w sposób sprzeczny z prawem, np. nagrywając małżonka bez jego uprzedniej zgody.