Umowny podział majątku wspólnego – 4 rzeczy, które warto wiedzieć

Monika Zawiejska        18 marca 2020        Komentarze (0)

Świat nam się nieco skomplikował ostatnio, a koronawirus uziemił w domach, więc nadrabiam zaległości na blogu i w grach planszowych z moim 8-letnim klonem. Ku mojemu zaskoczeniu dostaję konkretny wycisk w scrabble i w memory  🙂

Póki co rozprawy w sądach odwołane, a zanim wszystko wróci do normy, może warto się zastanowić, jak uregulować potem Wasze sprawy, takie jak np. podział majątku wspólnego.

Jeśli sprawę sądową o podział majątku wspólnego chcecie sobie darować i jak najszybciej zamknąć za sobą rozdział pt. „małżeństwo oraz wszystko, co jest z nim związane” – umowny podział majątku wspólnego może być dla Was idealnym rozwiązaniem. W ten sposób możecie podzielić się dorobkiem, nie angażując sądu, biegłych i świadków – o ile oboje jesteście zgodni co to tego, jaki ma być efekt finalny takiego podziału. Co musicie wiedzieć, żeby za kilka lat nie złapać się za głowę ze słowami: „to trzeba było zrobić inaczej!”?

Po pierwsze forma

O ile sprzętem AGD możecie podzielić się bez większych formalności, o tyle podział domu, mieszkania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czy gruntu wymaga już formy aktu notarialnego. W jednym akcie możecie od razu podzielić cały Wasz majątek, łącznie z mniej cennymi składnikami majątku wspólnego. Możecie również rozliczyć poczynione przez Was nakłady i wydatki – jeżeli tylko taka jest wasza wola. I tu docieramy do punktu drugiego…

Zasada swobody umów

oznacza, że możecie podzielić się majątkiem wspólnym dokładnie tak, jak Wam się to podoba. W trakcie sądowego podziału majątku wspólnego zazwyczaj każdy próbuje ugrać jak najwięcej, a Sąd robi wszystko, by z całego waszego dorobku małżeńskiego wyodrębnić dwie równe połówki (chyba, że ustala nierówne udziały, o czym przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/nierowne-udzialy-podziale-majatku-wspolnego/). Jeżeli sami dzielicie się majątkiem, to również sami ustalacie zasady. Tak długo jak oboje jesteście zadowoleni, Wasze pomysły nie zmierzają do obejścia prawa i nie naruszają zasad współżycia społecznego, tak długo wszystko jest w porządku. Z tych powodów często warunki podziału majątku wspólnego negocjuje się razem z warunkami rozwodu – tam, gdzie jedna strona jest skłonna nieco bardziej ustąpić, druga może więcej zyskać.

Umowa nie jest „mniej ważna” niż orzeczenie sądu

Jeżeli dokonałeś kompleksowego podziału majątku wspólnego w drodze umowy, nie możesz jakiś czas później szukać sprawiedliwości w sądzie w sprawie o podział majątku. Umowa wiąże strony tak samo, jak postanowienie sądu – chyba, że okaże się nieważna, ale to już inna historia.

To czego nie podzielisz, pozostaje wspólne

W umowie możesz podzielić wszystkie składniki majątku, bądź tylko niektóre. Jeśli coś pominiesz – pozostanie we współwłasności. Pamiętaj jednak, że ustne ustalenia co do podziału rzeczy są również wiążące (o ile nie chodzi o nieruchomość).  Roszczenie o podział majątku wspólnego nie przedawnia się  – możesz go dokonać nawet kilka dekad po zakończeniu związku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: