Kiedy po rozważeniu w końcu wszystkich za i przeciw, wyrwaniu sobie połowy włosów z głowy, wypaleniu dwóch paczek papierosów, wypiciu kilku kieliszków mniej lub bardziej szlachetnego trunku w towarzystwie przyjaciół, ostatecznie podjąłeś decyzję o rozwodzie, okazuje się, że przed Tobą jeszcze wiele kluczowych decyzji towarzyszących tej o rozwodzie, zwłaszcza gdy z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci.
W takiej sytuacji nie wystarczy bowiem podjąć decyzję, czy rozwodzisz się z winy małżonka czy też wybierasz opcję rozwodu bez orzekania o winie.
Trzeba się jeszcze zastanowić, jak chcesz uregulować m.in. kwestie władzy rodzicielskiej, alimentów czy kontaktów.
Odchodzący współmałżonek zwykle jest zdania, że władza rodzicielska powinna zostać przyznana obydwu stronom. Dlaczego bowiem miałby nagle zostać pozbawiony części swoich uprawnień w stosunku do dzieci? Tym bardziej, że je kocha, chce z nimi spędzać jak najwięcej czasu i decydować o ważnych dla nich sprawach.
Czy jednak uparte obstawanie przy posiadaniu pełni władzy na równi z drugim małżonkiem jest zawsze dobre dla małoletnich?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – kiedy warto?
Po pierwsze zauważyć należy, że władza rodzicielska oraz kontakty z dzieckiem to dwie niezależne kwestie.
Co za tym idzie, rodzic nawet całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej w dalszym ciągu będzie miał prawo do kontaktów.
Po drugie, czasem przyznanie władzy rodzicielskiej jednemu małżonkowi, pod którego pieczą małoletni na co dzień będą przebywać, z pozostawieniem drugiemu z rodziców prawa do współdecydowania w istotnych kwestiach dotyczących dzieci, będzie dużo lepszym rozwiązaniem, aniżeli pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu.
Kto bowiem ma ochotę spotykać się co rusz ze swoim ex celem podpisywania jakiś dokumentów i narażać się na niepotrzebne konflikty?
Zwłaszcza, gdy rozstanie nastąpiło w mało przyjaznych okolicznościach…
Warto także pomyśleć, czy po rozwodzie nie zamierzasz mieszkać np. za granicą czy też w innej miejscowości, znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania małoletnich, co dodatkowo utrudni wspólne podejmowanie decyzji. Aby razem decydować o ich życiu i bieżących sprawach trzeba mieć ze sobą stały kontakt i współpracować. Wasz konflikt nie powinien odbijać się na dzieciach.
Pozostawienie władzy obojgu rodzicom wymaga zatem, by nadal byli zgodni w kwestiach związanych z dziećmi, jak również by pozostawali w stałym kontakcie na wypadek nagłych sytuacji, w których koniecznym będzie szybkie podjęcie przez nich wspólnie jakiejś decyzji.
W przeciwnym razie należy się poważnie zastanowić, czy na pewno warto walczyć do upadłego i czy proponowane przez nas rozwiązanie jest dobre przede wszystkich dla Waszych pociech.
Wszak ograniczenie władzy do kwestii istotnych w dalszym ciągu zapewni nam znaczny wpływ na ich życie.
Monika Zawiejska
adwokat
Photo by Ben Wicks on Unsplash
***
Przemoc wobec matki a pozbawienie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem
Filip miał wiele problemów. Długą listę w kolejności alfabetycznej otwierał „alkohol”, a zamykała „żona”.
A mieszanka „żona” plus „alkohol” była już iście wybuchowa. Kilkukrotnie to połączenie powodowało interwencję Policji, zaalarmowanej przez zaniepokojonych sąsiadów [Czytaj dalej…]