Wyprowadzka z dzieckiem za granicę – rozstrzygnięcie sądu o istotnych sprawach dziecka

Monika Zawiejska        04 sierpnia 2019        Komentarze (0)

Ania miała dosyć życia od pierwszego do pierwszego. Po rozwodzie koszty najmu mieszkania ją przytłoczyły, podział majątku ciągnął się już drugi rok, a jej córka coraz częściej przebąkiwała, że ma najgorszy telefon w klasie. W końcu znajoma Ani z Norwegii zaproponowała, że załatwi jej tam pracę. „Super. Przyjedziemy!” – ucieszyła się Ania. „Jakie „my”? – zdziwił się jej były mąż. „Ze sobą rób co chcesz, ale nasza córka zostaje!”- zakomunikował.

Czy były mąż Ani może skutecznie uniemożliwić jej wyjazd? Co zrobić, by z dzieckiem wyprowadzić się za granicę?

Brak zgody drugiego rodzica na wyprowadzkę – co robić?

Wydając wyrok rozwodowy sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej. Najczęściej powierza jej wykonywanie obojgu rodzicom albo jednemu z nich, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do podejmowania decyzji w istotnych sprawach dziecka. Nawet wyjazd na zagraniczne wakacje sądy zaliczają do kategorii spraw wymagających jednomyślności obojga rodziców. Tym bardziej musisz liczyć się z koniecznością uzyskania zgody, kiedy w obcym państwie chcesz z dzieckiem zamieszkać na stałe. Co jeśli takiej zgody od drugiego rodzica nie otrzymasz?

Wówczas nie pozostaje Ci nic innego niż zwrócić się do sądu o wydanie rozstrzygnięcia o istotnych sprawach dziecka. Wniosek składa się w sądzie rejonowym właściwym według miejsca zamieszkania małoletniego i opłaca się go kwotą 40 zł. Sąd w toku sprawy musi wysłuchać oboje rodziców, może też wysłuchać małoletniego i wydać postanowienie o powołaniu biegłych psychologów, by ci sporządzili opinię, czy wyjazd dziecka za granicę jest zgodny z jego dobrem.

Uzyskanie zgody sądu na wyprowadzkę wcale nie jest takie proste. W końcu wyjazd na stałe oznacza dla dziecka nie tylko zmianę miejsca zamieszkania, ale też dotychczasowego środowiska rówieśniczego, konieczność posługiwania się obcym językiem, a także sprawi że kontakty z matką lub ojcem, pozostającymi w kraju najpewniej będą odbywały się od wielkiego dzwonu.

Jak się przygotować do sprawy w sądzie?

Zanim zatem złożysz wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, zawczasu przygotuj się do sprawy. Zapisz dziecko w Polsce do szkoły językowej, odwiedźcie miejscowość, w której macie zamieszkać. Ważne jest też, by za granicę nie wyjeżdżać w ciemno. Dokładnie zaplanuj, gdzie będziecie mieszkać i dowiedz się, jak będą wyglądać Twoje zarobki. Ustal, gdzie dziecko będzie kontynuowało naukę i czy może liczyć na zajęcia w języku, który rozumie. Skrupulatnie dokumentuj, co udało Ci się już załatwić. Nawet jeśli świetnie przygotujesz się do sprawy, nie oznacza to, że sąd wyda orzeczenie rozstrzygające o istotnych sprawach dziecka zgodne z Twoim wnioskiem. Dlatego warto pertraktować z drugim rodzicem.

Co się stanie, jeśli wyprowadzisz się bez zgody drugiego rodzica? Wówczas nadużyjesz swojej władzy rodzicielskiej, narazisz się na postępowanie w trybie konwencji haskiej i oprócz szeregu problemów i nieprzyjemności, możesz spodziewać się wydalenia dziecka z powrotem do Polski (więcej o tym przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/uprowadzenie-rodzicielskie/ )

Koniec kazania, czas włożyć sportowe buty i pobiegać 😊

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: monika.zawiejska@adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: