Sprawa o rozwód. Ruszyła machina. Rozstajecie się ze sobą, ale każde z Was chce sprawować bezpośrednią pieczę nad dziećmi. Już teraz wiesz, że prawdziwa walka w sprawie o rozwód rozegra się nie tylko o to, kto zawinił rozkładowi pożycia, ale z kim zamieszka Twoje dziecko? Poniżej czynniki, które Sąd i biegli wezmą pod uwagę, rozstrzygając o pieczy nad dzieckiem.
1. Więź dziecka z rodzicem
O tym, czy dziecko zamieszka z mamą, czy z tatą przesądzi okoliczność, z kim Wasz małolat jest bardziej związany. Inne czynniki będą miały istotne znaczenie dopiero, gdy okaże się, że dziecko czuje tak samo silną więź z Tobą, jak i z Twoim małżonkiem, a kompetencje wychowawcze obojga rodziców są porównywalne. Sąd oceniając sytuację zawsze kieruje się opinią biegłych. Więcej o opinii psychologiczno – pedagogicznej w sprawie o rozwód przeczytasz tutaj https://adwokatorozwodzie.pl/opinia-bieglego-sprawie-o-rozwod/ i tutaj https://adwokatorozwodzie.pl/czy-da-sie-podwazyc-opinie-psychologiczno-pedagogiczna-w-sprawie-o-rozwod/.
2. Zdanie dziecka
Im dziecko starsze, tym bardziej jego opinia się liczy. Małoletni może zostać wysłuchany w toku procesu, zazwyczaj jednak poprzestaje się na rozpytaniu dziecka przez biegłych o to, z kim chciałoby zamieszkać. Jak wygląda takie wysłuchanie przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/wysluchanie-maloletniego-w-trakcie-procesu/
3. Godziny pracy rodzica
O tym, jak ciężko jest łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową – wie każdy rodzic. Wie też o tym Sąd. Małżonek, który chce, by dziecko zamieszkało z nim, a pracuje popołudniami lub w systemie zmianowym, jest na dużo gorszej pozycji, niż ten pracujący od 8.00 do 16.00. Jeśli czujesz, że tryb Twojej pracy może być poczytany na Twoją niekorzyść, rozważ opiekę naprzemienną. Może takie rozwiązanie będzie dla wszystkich optymalne? O opiece naprzemiennej przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/opieka-naprzemienna-tydzien-u-tydzien-u-taty/
4. Wiek dzieci
Biegli często stwierdzają, że małe dzieci, mniej więcej w wieku 0-3 lat bardziej na tym etapie rozwoju potrzebują mamy i pieczę nad dzieckiem w tym wieku zazwyczaj powierza się matce. Sam fakt bycia matką jednak nie pomoże, jeśli kompetencje wychowawcze mamy będą gorsze niż ojca, bo na przykład zaniedbywała dzieci, jest uzależniona od alkoholu, stosowała przemoc itp.
5. Dotychczasowe miejsce zamieszkania i warunki lokalowe
Wiąże się z nim nie tylko dobre samopoczucie dziecka w domu znanym od urodzenia, ale zazwyczaj również niedaleka odległość od dotychczasowej szkoły, przyjaciół i kolegów z podwórka. Znaczenie mogą mieć również warunki lokalowe – na pewno na plus jest poczytywany osobny pokój dla dziecka.
Pamiętaj, ze liczą się przede wszystkim kompetencje wychowawcze, cała reszta to tylko dodatek brany przez sąd pod uwagę tylko w przypadku wątpliwości lub bardzo wyrównanej sytuacji.
Na koniec warto jeszcze dodać, że przy powierzeniu pieczy bez znaczenia pozostaje, kto spowodował rozkład pożycia małżeńskiego. Opieka nad dziećmi to nie nagroda za dochowanie wierności ani kara za zdradę. Sąd kieruje się dobrem dziecka, więc właśnie z tej perspektywy będzie wybierał najlepsze rozwiązanie.