Gdy nie znasz składu majątku wspólnego

Monika Zawiejska        03 stycznia 2018        Komentarze (0)

I tak oto szczęśliwie dotarliśmy do Roku 2018. Życzę Wam spokoju ducha, wspaniałych sukcesów i zdrowia, żeby je unieść 🙂

Dziś na blogu o składzie majątku wspólnego, a raczej o sytuacji, kiedy tego składu nie znasz.

Iza nie była żoną gangstera, a mimo to nie miała pojęcia, ile jej mąż zarabia i na co dokładnie przeznacza pieniądze. Patryk zawsze odpowiadał wymijająco na jej pytania o dochody, a ona widząc, że w domu niczego nie brakuje i opływają w luksusy – nie drążyła tematu. Wraz z narodzinami dziecka w małżeństwie nastał kryzys. Sprawa rozwodowa zakończyła się długo po tym, jak Patryk wyprowadził się z domu. W końcu przyszła też pora na podział majątku wspólnego. Iza, chcąc podać sądowi jego skład, zorientowała się, jak wielu rzeczy o wspólnych finansach nie wie…

Co zrobić, kiedy nie znasz składu majątku wspólnego i jak taką wiedzę zdobyć?

Po pierwsze pamiętaj, że dla ustalenia składu majątku wspólnego istotna jest data ustania wspólności majątkowej. Tą datą najczęściej jest dzień uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, o ile w Waszym małżeństwie wcześniej nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Jeżeli wspólność majątkowa ustała na skutek rozwodu, to bez znaczenia jest to, że małżonek wyprowadził się z domu kilka lat przed rozwiązaniem małżeństwa. Pamiętaj, że po orzeczeniu rozwodu nie można złożyć pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli po wyprowadzce, a przed orzeczeniem rozwodu współmałżonek zakupił jakiś składnik majątku – na przykład samochód, to stanowi on majątek wspólny, nawet jeżeli nigdy nie było ci dane go oglądać. Podobnie ma się sytuacja z oszczędnościami zebranymi w tym okresie.

Oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych w trakcie trwania małżeństwa są wspólne, nawet jeżeli na ten cel była przeznaczana wypłata wynagrodzenia tylko jednego z was. Jak ustalić wysokość tych oszczędności? We wniosku o podział majątku wspólnego powinieneś zawrzeć żądanie, by sąd zwrócił się do banków z zapytaniem, czy prowadziły rachunek bankowy dla twojego małżonka i jaka była kwota zdeponowana na tym rachunku na dzień ustania wspólności majątkowej. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie dwadzieścia kilka banków. Twój wniosek może dotyczyć ich wszystkich, bądź tylko niektórych z nich.

Jeżeli podejrzewasz, że przed datą ustania wspólności majątkowej twój były małżonek sprawił sobie np. nowiutkie bmw, to możesz we wniosku o podział majątku wspólnego zażądać, by sąd zwrócił się do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców z zapytaniem o pojazdy zarejestrowane na Twojego przeciwnika procesowego w dniu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

W sprawie o podział majątku sąd z urzędu powinien zadbać o to, by prawidłowo ustalić skład waszego dobytku. Jednak przejmując inicjatywę dowodową z całą pewnością sobie nie zaszkodzisz 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: