Małżonek „przyprawia Ci rogi”, ale nie masz na to żadnych dowodów. Być może rozważasz wynajęcie detektywa. To coraz bardziej powszechne, bo dobrze udokumentowana niewierność małżonka często szybko klaruje sytuację w sprawie o rozwód. Zadbaj jednak o to, by pieniądze wydane na ten cel nie były wyrzucone w błoto. Wybierz kogoś z polecenia i z licencją detektywistyczną, a nie z internetowej „łapanki”.
1. Fotografia przedstawiająca Twojego męża idącego ulicą z inną kobietą jest dowodem na to, że… Twój mąż szedł ulicą z inną kobietą
Wyłącznie. Nie daj sobie wmówić, że zdjęcia, na których nie widać jednoznacznych niestosowności, są dowodem zdrady. Bo nie są. Twój małżonek z pewnością będzie starał się wybronić ze stawianych mu zarzutów. Trzymanie koleżanki z pracy pod rękę usprawiedliwi oblodzonym chodnikiem, całusa w policzek – zwyczajową formą pożegnania, a czas wspólnie spędzony w kawiarni – biznesowym lunchem. Wymagaj, by dowody dostarczone przez detektywa były konkretne.
2. Porozmawiaj z detektywem o możliwości powołania go na świadka
Pisemny raport detektywa to jedno, jednak jego zeznania w sądzie mogą okazać się o wiele bardziej przydatne, jeżeli zdjęcia nie rozwiewają wszelkich wątpliwości. Być może detektyw zaobserwował coś, czego nie zdołał uwiecznić obiektyw aparatu, czy kamery. Zeznania detektywa traktuje się tak, jak zeznania każdego innego świadka, w związku z czym sąd sam ocenia ich wiarygodność.
3. Nie kieruj się wyłącznie ceną
Wybierz kogoś z polecenia i z licencją detektywistyczną. Pamiętaj, że jeżeli dokonasz złego wyboru za pierwszym razem, być może nie będziesz już miał szansy, by to naprawić. Współmałżonek może zorientować się, że jest śledzony, co wzbudzi jego czujność i odwiedzie od ryzykownych zachowań. Dobry detektyw poradzi Ci również, jak powinieneś postępować, by stworzyć mu dogodne warunki obserwacji. Nie zdziw się więc, gdy „wyprawi” Cię na cały weekend do znajomych.
4. Dopilnuj, by materiał zgromadzony przez detektywa zawierał szczegóły
Pytanie „gdzie i kiedy” jest równie ważne, jak „kto i z kim”. Sąd w pierwszej kolejności będzie starał się ustalić okoliczności sytuacji, w której został uwieczniony Twój współmałżonek. Dopilnuj, by przedkładane filmy lub zdjęcia zawierały coś więcej, niż wyłącznie wizerunki obserwowanych osób. Niech będą to tablice rejestracyjne samochodu, którym poruszali się obserwowani, tabliczka z nazwą ulicy, okoliczne szyldy sklepowe. Nagranie powinno być opatrzone aktualną datą i godziną. Im więcej szczegółów, tym trudniej drugiej stronie będzie kwestionować przedłożony dowód.
Dobre rady podałaś ale dowody detektywa wciąż są brane z przymrożeniem oka. I na to nie da się niestety wpłynąć 🙂
Dziękuję za komentarz 🙂 Muszę przyznać, że ja mam raczej pozytywne doświadczenia z tego typu dowodami – bardzo usprawniają proces.