Rozwód a odbieranie dziecka z przedszkola

Monika Zawiejska        01 lutego 2018        2 komentarze

Blokowanie dostępu do dokumentacji medycznej dziecka, zgłaszanie w przedszkolu, że drugi rodzic nie ma prawa odbierać dziecka z placówki, kłamstwa na temat braku możliwości dostępu do elektronicznego dzienniczka – to tylko niektóre kłody, które rodzice rzucają sobie pod nogi po rozwodzie, a niektórzy są w tym niezwykle kreatywni.

Co jest zgodne z prawem, a co nie?

Od sierpnia 2015 roku zasadą jest, iż sąd w wyroku rozwodowym obojgu rodzicom powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej i takie wyroki w tym momencie mają stanowić większość. Tyle w teorii, choć faktycznie już rzadziej niż kiedyś sąd powierza wykonywanie władzy tylko jednemu z rodziców – drugiemu ograniczając ją do decydowania o istotnych sprawach dziecka. Przed sierpniem 2015 roku proporcje te wyglądały odwrotnie.

Chcąc wiedzieć, jakie masz uprawnienia jako rodzic – sprawdź przede wszystkim, jak brzmi treść Twojego wyroku rozwodowego w odniesieniu do władzy rodzicielskiej. Jeżeli jest ona powierzona zarówno Tobie, jak i Twojemu byłemu małżonkowi, to wasze uprawnienia są tożsame i oboje macie prawo odbierać dziecko z przedszkola lub zasięgnąć informacji o jego stanie zdrowia w przychodni.

 To ważne, bo nierzadko konflikt, jaki istnieje pomiędzy Tobą a Twoim ex przenosi się z Waszego „prywatnego podwórka” na teren publiczny – na przykład do przedszkola, wprawiając w zakłopotanie zatrudniony tam personel. Pamiętaj, że jeżeli wyrok sądu jest jednoznaczny, to nic nie wskóra drugi rodzić, który zastrzeże w przedszkolu, że  pod żadnym pozorem masz nie odbierać swojego dziecka. Dzieci nie są „własnością” rodzica, z którym na co dzień mieszkają. By uniknąć niepotrzebnych nieporozumień przedłóż w przedszkolu czy przychodni kopię wyroku sądowego ze sprawy o rozwód – powinno to rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli w wyroku rozwodowym ograniczono Tobie władzę rodzicielską do decydowania o istotnych sprawach dziecka. Wówczas nie będziesz miał uprawnienia do odbierania dziecka z przedszkola – chyba, że coś innego zastrzeżono w orzeczeniu. Wyjątkiem będzie też sytuacja, gdy w wyroku istnieje zapis, zgodnie z którym w poszczególne dni realizujesz swoje kontakty, poczynając od odebrania dziecka po zajęciach przedszkolnych. Wówczas to Tobie dziecko powinno być wydane.

 Co z dziennikiem elektronicznym? Każde z Was jako rodzic dziecka może mieć do niego dostęp. Nie daj sobie również wmówić, jak jednemu z moich klientów, że hasło do dzienniczka jest jedno i nie można go udostępniać. Zamiast prosić po kilkanaście razy swojego ex małżonka o hasło – zwróć się po prostu bezpośrednio do szkoły po swoje własne.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: monika.zawiejska@adwokat.pl

Jolka Luty 9, 2018 o 13:07

Spotkałam się z sytuacją gdy zaszła pilna potrzeba odebrania dziecka ze szpitala przez rodzica z ograniczoną władzą rodzicielską gdyż rodzic uprawniony uległ wypadkowi. Co wówczas, czy do odebrania dziecka wystarczy pisemne upoważnienie uprawnionego rodzica? Personel przedszkola na wydanie dziecka na takiej podstawie nie zgodził się.

Monika Zawiejska Luty 16, 2018 o 09:34

Pisemne upoważnienie sporządzone przez rodzica, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej w zupełności powinno wystarczyć w opisanej przez Panią sytuacji. Być może personel miał wątpliwości co do treści lub autentyczności samego upoważnienia – trudno mi w tej sprawie się wypowiadać, nie znając całego kontekstu sytuacji.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: