Jeżeli właśnie inicjujesz rozwód i sporządzasz swój pozew rozwodowy, rozważ, czy nie warto zawrzeć w nim wniosku o zabezpieczenie Twoich kontaktów z dzieckiem – to nic nie kosztuje, a możesz uniknąć wielu problemów w przyszłości. Nawet jeżeli dzisiaj pomimo rozwodu jesteś w stanie porozumieć się z małżonkiem co do widzeń z Twoim małoletnim dzieckiem, to za chwilę może się okazać, że oboje chcecie spędzić z nim najbliższe święta, albo ten sam tydzień ferii i nie możecie w tym zakresie zawrzeć porozumienia.
Czym się różni postanowienie o zabezpieczeniu od ostatecznego orzeczenia w przedmiocie kontaktów?
- Postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów jest wydawane na czas trwania procesu i zazwyczaj nie jest poprzedzone wnikliwym postępowaniem dowodowym, bo sąd musi podjąć szybką decyzję w sprawie. Czeka Was więc przesłuchanie i jeżeli pomiędzy rodzicami jest istotny spór co do zakresu kontaktów – prawdopodobnie Sąd zleci również sporządzenie opinii przez biegłych.
- Postanowienie o zabezpieczeniu powinno zapaść po przeprowadzeniu pierwszej rozprawy, bo takie wytyczne daje sądowi kodeks. Teoretycznie pierwsza rozprawa powinna zostać wyznaczona w terminie miesiąca od złożenia wniosku, ale… tyle w teorii, a w praktyce to niestety rzadkość. Na rozprawę przyjdzie Ci zapewne poczekać nawet kilka miesięcy, a i postanowienie o zabezpieczeniu może nadejść dopiero pocztą.
- Orzeczenie o zabezpieczeniu jest natychmiast wykonalne. Co to oznacza? Z chwilą jego wydania jesteś uprawniony do realizowania kontaktów z dzieckiem, nawet jeśli druga strona od razu złoży zażalenie.
- Czy warto skarżyć niekorzystne dla Ciebie rozstrzygnięcie? To zależy. Jeżeli postanowienie jest dla Ciebie ewidentnie krzywdzące, nie pozostaje Ci nic innego niż zawalczyć o swoje prawa. Jednak jeśli chodzi tylko o zmiany kosmetyczne, to zastanów się czy warto – wniesienie zażalenia spowoduje, że akta sprawy trafią do sądu wyższej instancji, a to z kolei znacznie opóźni termin wyznaczenia kolejnej rozprawy, a tym samym wydłuży postępowanie.
- Zadbaj o to, by Sąd uregulował Twoje kontakty z dzieckiem w możliwie najszerszym zakresie. Bywa, że Sąd zabezpieczy widzenia tylko w ten sposób, że będziesz miał prawo spotykać się z dzieckiem co drugi weekend. Jeśli rozwód będzie ciągnął się miesiącami, może okazać się, że ominą cię święta lub wakacje, w czasie których mógłbyś liczyć na spędzenie z dzieckiem nawet dwóch tygodni. Wprawdzie zawsze możesz złożyć wniosek o zmianę zabezpieczenia, ale jeśli druga strona będzie przeciwna zmianom – musisz się liczyć z dalszymi perturbacjami.
- Postanowienie o zabezpieczeniu nie przesądza o ostatecznym kształcie kontaktów. W orzeczeniu kończącym postępowanie sąd może uregulować zakres Waszych spotkań zupełnie inaczej. Jeżeli w sprawie będą wypowiadać się biegli, ich opinia będzie najważniejszym, kluczowym dowodem w sprawie.