Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem – co powinieneś wiedzieć

Monika Zawiejska        12 lutego 2018        Komentarze (0)

Jeżeli właśnie inicjujesz rozwód i sporządzasz swój pozew rozwodowy, rozważ, czy nie warto zawrzeć w nim wniosku o zabezpieczenie Twoich kontaktów z dzieckiem – to nic nie kosztuje, a możesz uniknąć wielu problemów w przyszłości. Nawet jeżeli dzisiaj pomimo rozwodu jesteś w stanie porozumieć się z małżonkiem co do widzeń z Twoim małoletnim dzieckiem, to za chwilę może się okazać, że oboje chcecie spędzić z nim najbliższe święta, albo ten sam tydzień ferii i nie możecie w tym zakresie zawrzeć porozumienia.

Czym się różni postanowienie o zabezpieczeniu od ostatecznego orzeczenia w przedmiocie kontaktów?

  1. Postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów jest wydawane na czas trwania procesu i zazwyczaj nie jest poprzedzone wnikliwym postępowaniem dowodowym, bo sąd musi podjąć szybką decyzję w sprawie.  Czeka Was więc przesłuchanie i jeżeli pomiędzy rodzicami jest istotny spór co do zakresu kontaktów – prawdopodobnie Sąd zleci również sporządzenie opinii przez biegłych.
  2. Postanowienie o zabezpieczeniu powinno zapaść po przeprowadzeniu pierwszej rozprawy, bo takie wytyczne daje sądowi kodeks. Teoretycznie pierwsza rozprawa powinna zostać wyznaczona w terminie miesiąca od złożenia wniosku, ale… tyle w teorii, a w praktyce to niestety rzadkość. Na rozprawę przyjdzie Ci zapewne poczekać nawet kilka miesięcy, a i postanowienie o zabezpieczeniu może nadejść dopiero pocztą.
  3. Orzeczenie o zabezpieczeniu jest natychmiast wykonalne. Co to oznacza? Z chwilą jego wydania jesteś uprawniony do realizowania kontaktów z dzieckiem, nawet jeśli druga strona od razu złoży zażalenie.
  4. Czy warto skarżyć niekorzystne dla Ciebie rozstrzygnięcie? To zależy. Jeżeli postanowienie jest dla Ciebie ewidentnie krzywdzące, nie pozostaje Ci nic innego niż zawalczyć o swoje prawa. Jednak jeśli chodzi tylko o zmiany kosmetyczne, to zastanów się czy warto – wniesienie zażalenia spowoduje, że akta sprawy trafią do sądu wyższej instancji, a to z kolei znacznie opóźni termin wyznaczenia kolejnej rozprawy, a tym samym wydłuży postępowanie.
  5. Zadbaj o to, by Sąd uregulował Twoje kontakty z dzieckiem w możliwie najszerszym zakresie. Bywa, że Sąd zabezpieczy widzenia tylko w ten sposób, że będziesz miał prawo spotykać się z dzieckiem co drugi weekend. Jeśli rozwód będzie ciągnął się miesiącami, może okazać się, że ominą cię święta lub wakacje, w czasie których mógłbyś liczyć na spędzenie z dzieckiem nawet dwóch tygodni. Wprawdzie zawsze możesz złożyć wniosek o zmianę zabezpieczenia, ale jeśli druga strona będzie przeciwna zmianom  – musisz się liczyć z dalszymi perturbacjami.
  6. Postanowienie o zabezpieczeniu nie przesądza o ostatecznym kształcie kontaktów. W orzeczeniu kończącym postępowanie sąd może uregulować zakres Waszych spotkań zupełnie inaczej. Jeżeli w sprawie będą wypowiadać się biegli, ich opinia będzie najważniejszym, kluczowym dowodem w sprawie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: monika.zawiejska@adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: