Kiedy sąd w wyroku rozwodowym nie orzeknie o kontaktach?

Monika Zawiejska        30 kwietnia 2018        2 komentarze

Przed nami piękny, słoneczny, nieracjonalnie długi weekend majowy. Dziś temat kontaktów z dzieckiem –  majówka budziła w ostatnich dniach w sądzie dużo emocji wśród rozwodzących się rodziców w zakresie regulacji kontaktów.

Nastoletnia córka Izy kategorycznie oznajmiła jej, że nigdy więcej nie chce widzieć swojego ojca. Sprawa rozwodowa Izy i jej męża od kilku miesięcy jest już w toku. Czy sąd może nie orzekać o kontaktach pomiędzy dzieckiem a rodzicem tylko z tego powodu, że dziecko tego chce?

Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem przez sąd

Zgodnie z przepisami sąd może zaniechać orzekania o kontaktach rodzica  z dzieckiem, kiedy oboje małżonkowie o to wnoszą. Czasami ma to miejsce, kiedy ani dziecku, ani rodzicowi nie zależy na spotkaniach. Częściej jednak małżonkowie decydują się na takie rozwiązanie, kiedy wolą na bieżąco uzgadniać, kto i kiedy będzie zajmował się dziećmi i wierzą w to, że taka współpraca będzie się dobrze układać. Bywa, że wniosek o nieregulowanie kontaktów jest składany ze względu na nienormowany czas pracy – kiedy rodzicowi trudno jest przewidzieć, który weekend dla niego będzie czasem wolnym, a który nie i kiedy może zająć się dziećmi.

Musisz jednak liczyć się z tym, że jeżeli Sąd nie ureguluje Twoich kontaktów z dzieckiem, to nie będziesz miał prawnej możliwości, by skłonić swojego byłego współmałżonka do określonego zachowania, żądając od niego zadośćuczynienia za utrudnianie kontaktów. Jeżeli Twój były lub była zacznie Ci rzucać kłody pod nogi, to najpierw będziesz musiał wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę wyroku rozwodowego, tak by precyzyjnie określić terminy spotkań z Twoją pociechą.

Dziecko nie wyraża zgody na kontakty z rodzicem

A co z sytuacją, w której nastoletnie dziecko odmawia kontaktu z drugim rodzicem i już na etapie sprawy rozwodowej wiesz, że najlepiej byłoby kontaktów nie regulować?

Sama deklaracja dziecka, że nie chce mieć nic wspólnego ze swoją mamą albo tatą, jest niewystarczająca. Sąd najpewniej i tak powoła biegłych w celu sporządzenia opinii, czy i w jaki sposób kontakty powinny być uregulowane. Nierzadko biegli przychylają się do stanowiska dziecka i we wnioskach końcowych opinii wskazują, że ich zdaniem regulacja kontaktów jest bezprzedmiotowa. Zazwyczaj rekomendują wówczas podjęcie określonych działań np. zapisanie się na terapię rodzinną.

Pamiętaj jednak, że Sąd w wyroku rozwodowym może skierować na terapię rodziców dziecka w celu podniesienia ich kompetencji rodzicielskich. Nie może jednak orzec, że w takiej terapii ma uczestniczyć samo dziecko – to, czy Wasza pociecha trafi później do terapeuty, to tylko i wyłącznie kwestia Waszej dobrej woli.

A co, jeżeli dziecko odmawia kontaktów już po tym, kiedy zostały one orzeczone prawomocnym wyrokiem? By nie narazić się na sprawę o zagrożenie nakazem zapłaty nie pozostaje Ci nic innego, jak złożyć wniosek o zmianę orzeczonych kontaktów. W toku postępowania dziecko zostanie wysłuchane, a dotychczasowe orzeczenie może zostać zmienione. Co ważne, dopóki tak się nie stanie, jesteś zobowiązany do wykonywania orzeczenia Sądu – musisz przygotować Twoje dziecko do zaplanowanego kontaktu, tak by nie można było Ci zarzucić, że do spotkania nie doszło z Twojej winy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Magdalena 1 maja, 2018 o 07:59

A co jeśli ojciec ma uregulowane wyrokiem widzenia, matka z dzieckiem czeka, a on nie przyjeżdża, nie usprawiedliwia się?

Monika Zawiejska 14 maja, 2018 o 00:00

Szanowna Pani – nie udzielam na blogu porad prawnych, a jedynie podczas spotkania z klientem w kancelarii.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: