Najczęstsze błędy rozwodzących się rodziców

Monika Zawiejska        05 sierpnia 2017        Komentarze (0)

Przed tobą rozwód. Z niesmakiem wspominasz kłótnie małżeńskie. Jest jednak coś, co często powstrzymuje cię od tego, by uznać wasze małżeństwo jako czas stracony: Wasze wspólne dziecko.

Jakie najczęściej błędy popełniają rozwodzący się rodzice?

  1. Lubisz się chwalić na placu zabaw tym, jak mądry jest twój potomek, nie lekceważ więc jego inteligencji w innych sytuacjach. Nie konsultuj taktyki rozwodowej w obecności dziecka, nie rozmawiaj przy nim przez telefon z adwokatem albo przyjacielem na tematy okołorozwodowe. Zaszkodzisz i dziecku, i sobie. Dziecko nie jest partnerem do tego typu rozmów, jest już i tak obciążone emocjonalnie sprawą rozwodową rodziców. Ponadto bez negatywnej intencji może powtórzyć treści rozmów drugiej stronie. Nie wtajemniczaj dziecka w szczegóły procesu. Pomijając cały aspekt psychologiczny, takie zachowanie źle świadczy o kompetencjach rodzicielskich, a to właśnie one będą oceniane w trakcie sprawy rozwodowej.
  1. Najczęstszym grzechem rozwodzącego się rodzica jest nastawianie wspólnego dziecka przeciwko małżonkowi. To zgubna taktyka. Bardzo często dzieci w toku procesu badane są przez biegłych psychologów, którzy mają za zadanie zaproponować sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i zakres kontaktów. Jeżeli dziecko było manipulowane przez któregoś z rodziców, biegli zauważą to od razu i na pewno wykażą w wydanej przez siebie opinii. Wszelkie próby manipulacji dzieckiem obrócą się przeciwko tobie.
  1. Jeśli nie jesteś rodzicem, z którym małoletni zamieszkują na co dzień, to pamiętaj, że rozwodzisz się z małżonkiem, a nie z waszymi wspólnymi dziećmi. Jeśli zależy ci na szerokich kontaktach z synem, czy córką w wyroku rozwodowym, to nie możesz zrobić sobie „przerwy” i na kilka miesięcy wyjechać w Bieszczady. Odwiedzaj, dzwoń, chodź do szkoły na przedstawienia, interesuj się tym, co dzieje się w szkole i po szkole. Dziecko w tym trudnym okresie powinno od Ciebie dostać wyraźny przekaz, że nadal jest dla ciebie ważne.
  1. Nie pozwól, by druga strona pozbawiła cię kontaktów z dzieckiem. W tej kwestii masz prawo i obowiązek być nieugięty, a nawet natrętny – robisz to dla swojego dziecka. Jeżeli konflikt ze współmałżonkiem jest tak zaogniony, że nie jesteście w stanie wypracować żadnego porozumienia, reaguj i jak najszybciej złóż do sądu wniosek o zabezpieczenie kontaktów. I w dalszym ciągu podejmuj równolegle, kolejne próby spotykania się z dzieckiem. Więcej na ten temat tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/zadoscuczynienie-utrudnianie-kontaktow-dzieckiem/.

Pamiętaj, że każdy rozwód kiedyś się skończy. Za chwilę ty i twój małżonek rozpoczniecie osobno nowy rozdział życia. Zadbaj jednak o dobre relacje i więź z waszym wspólnym dzieckiem w trakcie i po rozwodzie, bo w ten sposób tworzysz mu matrycę jego przyszłych relacji z innymi ludźmi. Na tym fundamencie będzie ono budować swoje własne życie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: