Ustalenie ojcostwa po latach

Monika Zawiejska        17 lutego 2018        Komentarze (0)

Beata z ojcem swojego dziecka miała do czynienia tylko raz w życiu – na imprezie sylwestrowej jako siedemnastolatka. Dziewięć miesięcy później urodził się Antek. Beata nie poinformowała o tym fakcie ojca dziecka – nie zamierzała się z nim wiązać na stałe. Lata mijały, ciągle brakowało pieniędzy, Antek zaczął chorować na astmę, chciał mieć markowe ubrania i gry na konsolę podobnie jak jego rówieśnicy. W międzyczasie nieco zmienił się stosunek społeczny do samotnego macierzyństwa. Beata przestała uważać, że proszenie ojca Antka o pieniądze na jego utrzymanie jest czymś poniżającym. Znalazła bohatera jednej nocy na Facebooku i ustaliła jego adres. Antek skończył właśnie piętnaście lat.

Czy nie jest za późno na ustalenie ojcostwa?

Tak długo, jak dziecko jest małoletnie, możesz żądać ustalenia ojcostwa i to niezależnie od tego, czy  Twoja latorośl to kilkulatek, czy licealista. Gdy dziecko osiągnie pełnoletność, wówczas samo może zażądać sądowego ustalenia ojcostwa. Bez potwierdzenia, kto jest ojcem Twojego dziecka, nie możesz liczyć na zasądzenie alimentów.

Istnieją dwie formalne drogi ustalenia ojcostwa: pierwsza – przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego – wówczas ojciec dziecka musi wykazać się dobrą wolą i złożyć stosowne oświadczenie, które następnie potwierdza matka dziecka.

Druga możliwość wiąże się ze złożeniem pozwu w sądzie. W pozwie możesz jednocześnie zawrzeć żądanie zasądzenia alimentów – na ojcu dziecka ciąży obowiązek dostarczenia środków utrzymania, nawet jeżeli o tym, że ma potomka, dowiedział się po latach. Pamiętaj, że w tym samym pozwie możesz zażądać orzeczenia, że władza rodzicielska nie będzie przysługiwała ojcu dziecka – zwłaszcza, jeżeli ten o potomku wiedział, a nigdy się nim nie zainteresował.

Sąd w tym samym postępowaniu rozstrzyga także o nazwisku małoletniego – nic nie stoi na przeszkodzie, by nazwisko Twojego dziecka pozostało bez zmian. Natomiast jeśli chcesz je zmienić, a Twoje dziecko ukończyło trzynaście lat, potrzebna jest na to jego zgoda.

Co ważne, śmierć ojca dziecka nie stoi na przeszkodzie wytoczeniu powództwa o ustalenie ojcostwa – w takim przypadku w miejsce ojca w sprawie będzie występował kurator. Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości, bo nawet wówczas ustalenie ojcostwa może mieć niebagatelne znaczenie – na przykład może spowodować, że Twoja latorośl znajdzie się w gronie spadkobierców zmarłego, a w niektórych przypadkach może umożliwić Ci pozwanie dziadków ojczystych o alimenty.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ustalenie ojcostwa przed sądem było niemałym wyzwaniem pod względem dowodowym. Obecnie w razie wątpliwości sądy zlecają przeprowadzenie badań DNA, których wyniki są niemal jednoznaczne. Pamiętaj, że to sąd wysyła strony postępowania na badanie. Jeżeli zrobisz takie badania na własną rękę, najprawdopodobniej będziesz zmuszony je wykonać ponownie już po wytoczeniu powództwa.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: