Zagraniczne wakacje z dzieckiem po rozwodzie

Monika Zawiejska        16 lipca 2018        Komentarze (1)

Wakacje z dzieckiem po rozwodzie to temat bumerang. Po prostu. Co roku sporo rozwiedzionych rodziców, którzy nie zaplanowali swojego urlopu z dzieckiem już wczesną wiosną, zamienia przymusowo szum oceanu na bardziej rodzime opcje, często kończąc wojaże w ogródku na działce. Dla wielu osób po rozwodzie okres urlopowy to horror powracających negocjacji z byłym małżonkiem, kiedy i dokąd można wyjechać z dzieckiem. Taką sytuację musisz przewidzieć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nie miej zatem złudzeń, że Sąd zajmie się Twoim problemem w tej materii od ręki. Nie zajmie się.

Kilka słów odnośnie rozstrzygnięć sądu w wyroku rozwodowym w zakresie władzy rodzicielskiej

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Może też powierzyć jej wykonywanie jednemu z nich, ograniczając prawo drugiego rodzica do decydowania o istotnych sprawach dziecka. W wyroku może też pojawić się zapis, że sąd ogranicza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców do decydowania o istotnych sprawach dziecka, takich jak edukacja, leczenie i wyjazdy zagraniczne.

Które z tych rozstrzygnięć obliguje Cię do uzyskania zgody byłego współmałżonka na wyjazd waszego dziecka za granicę?

Niestety wszystkie…

Obecnie tygodniowy wyjazd na wczasy w dalszym ciągu uznawany jest za „istotną sprawę dziecka”, mimo że podróż do Francji, czy Grecji niejednokrotnie zajmuje mniej czasu niż eskapada pociągiem do Zakopanego. Orzeczenia z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku o podróżach międzynarodowych w dalszym ciągu są cytowane przez polskie sądy i raczej nie ma widoków, by to się zmieniło, mimo że świat poszedł do przodu.

Jeżeli drugi rodzic postanowi, że nie wyraża zgody na wyjazd, a zgodnie z treścią wyroku rozwodowego, ma prawo o tym decydować, wasz spór będzie rozstrzygał Sąd. Pamiętaj, że istotna jest również kwestia paszportu – na jego wyrobienie potrzebna jest zgoda obojga rodziców, jeżeli nic innego nie wynika z wyroku rozwodowego.

Jakie zapisy w wyroku rozwodowym pozwolą Ci zatem na wakacje w tropikach bez angażowania Sądu w Twoje plany urlopowe? Spotkałam się z rozstrzygnięciem, zgodnie z którym drugiemu rodzicowi pozostawiono prawo do decydowania o istotnych sprawach dziecka, w tym o wyjazdach zagranicznych dłuższych niż 14 dni – jakże salomonowe rozstrzygnięcie.

Jak zatem widzisz – dobrze jest przewidzieć podobne sytuacje już na etapie sprawy o rozwód, tak żeby przed wakacjami nie stepować z walizką w ręku i dzieckiem pod pachą, w oczekiwaniu na odpis orzeczenia zawierającego zgodę na wyjazd.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Porada 24 lipca, 2018 o 15:47

Artykuł bardzo przydatny, jednak mylący jest jego tytuł, bo nie nie dotyczy on wakacji z dzieckiem po rozwodzie (a więc z dzieckiem, które się rozwiodło), dlatego powinien raczej brzmieć, np. \”Zagraniczne wakacje z dzieckiem w przypadku rozwodu rodziców\”.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: