Kilka dni temu rozmawiałam z moją koleżanką po fachu z Wielkiej Brytanii o dwóch sprawach rodzinnych rodaków, którzy na emigracyjnej fali pojawili się w Anglii, co spowodowało u ich małżonków, delikatnie rzecz ujmując, zmianę perspektywy w postrzeganiu dotychczasowych relacji. Po omówieniu spraw rozmowa zeszła w którymś momencie na temat egzekwowania alimentów w obu naszych pięknych krajach.
Muszę przyznać, że Emma bardzo mnie zaskoczyła twierdzeniem, że w Wielkiej Brytanii ściągalność alimentów sięga aż 80 %.
W Polsce komornikom udaje się wyegzekwować zaledwie 10- 15 %.
Jak zatem zmusić zobowiązanego do płacenia alimentów? O kilku sposobach możesz przeczytać w moich poprzednich postach. Co można jednak jeszcze zrobić, gdy nadal jest problem z egzekucją alimentów?
Pozwać o alimenty dziadków.
Alimenty od dziadków – kiedy to możliwe?
Są sytuacje, gdy rodzic nie wywiązuje się z obowiązku płacenia świadczeń na rzecz dziecka, wówczas tym obowiązkiem mogą zostać obciążeni dziadkowie dziecka — jako zobowiązani w dalszej kolejności.
Muszę przyznać, że w wielu przypadkach taka inicjatywa okazała się bardzo skuteczna wobec rodzica, który ewidentnie uchylał się od płacenia alimentów. Dzieje się tak może częściowo z tego powodu, że złożenie pozwu przeciwko dziadkom wpływa w ten, czy inny sposób na wzajemne relacje z ich własnym, dorosłym już dzieckiem, które uchyla się od regulowania swoich zobowiązań.
Jeśli zatem rodzic nie płaci na rzecz dziecka zasądzonych alimentów, można wystąpić przeciwko dziadkom o dostarczenie środków utrzymania i wychowania. W tym celu musisz wnieść pozew do sądu rodzinnego.
Sąd, ustalając alimenty od dziadków, bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka i majątkowe, zarobkowe możliwości dziadków.
Pamiętaj, że obowiązek alimentacyjny dziadków nie polega jedynie na fizycznym „płaceniu pieniędzy na dziecko”. Może on też być realizowany poprzez osobiste starania przy wychowywaniu dziecka. Poza tym dziadkowie mają obowiązek świadczyć w granicach potrzeb nie zaspokojonych przez zobowiązanych w pierwszej kolejności – rodziców.
Alimenty od dziadków nazywane są tzw. alimentami uzupełniającymi. Nie jest więc uzasadnione twierdzenie, że alimentów od dziadków można żądać w oparciu o takie same okoliczności, jak od rodziców.