O co może zapytać sąd podczas sprawy rozwodowej?

Monika Zawiejska        04 września 2017        Komentarze (0)

Czekasz na pierwszą rozprawę w sprawie o rozwód.

Nie wiesz, czego się spodziewać, a wyobraźnia podsuwa Ci niepokojące scenariusze. Czy będziesz musiał zwierzać się ze szczegółów pożycia intymnego? Czy konieczne będzie opisywanie ostatnich lat wspólnego pożycia?

Każdy rozwód jest inny, jednak istnieje pewien zestaw pytań, które z dużym prawdopodobieństwem padną podczas Twojego przesłuchania. Poznaj je, by poczuć się pewniej. I zachowaj spokój – sędzia też człowiek.

O co zapyta Sąd

Sąd, przesłuchując w pierwszej kolejności powoda w charakterze strony, najpierw będzie chciał potwierdzić informacje zawarte w pozwie. Zapyta więc o początki waszego związku, gdzie zamieszkiwaliście, kiedy zawarliście małżeństwo i z jakich pobudek, ile macie dzieci i w jakim wieku. Takie pytania na rozgrzewkę nie powinny sprawić Ci kłopotu.

W dalszej kolejności sąd zainteresuje się tym, kiedy przestało układać się w waszym małżeństwie. Na sądzie ciąży obowiązek umiejscowienia w czasie okoliczności będących początkiem końca łączącego was związku. Będzie więc drążył, czy kryzys był wywołany przez jedno zdarzenie np. zdradę, czy rozpad związku był rozłożony w czasie. Ma to duże znaczenie dla kierunku dalszego postępowania dowodowego  i przesłuchań świadków.

Filary małżeństwa

Trzy pytania, które z całą pewnością padną, dotyczą filarów małżeństwa, czyli więzi gospodarczej, fizycznej i duchowej między wami. Sąd zatem będzie chciał wiedzieć, od kiedy nie prowadzicie gospodarstwa domowego i jak to wygląda od strony faktycznej: czy zamieszkujecie razem, a jeśli tak, to czy wspólnie robicie zakupy, przygotowujecie posiłki, czy korzystacie z jednego rachunku bankowego. Licz się również z tym, że Sąd zapyta, kiedy po raz ostatni współżyliście. Nie musisz tutaj wchodzić w szczegóły, najważniejsza jest przybliżona data.

Pytanie dotyczące więzi duchowej sprowadza się z kolei do kwestii, czy jeszcze kochasz współmałżonka i czy widzisz szanse na ratowanie związku. Odpowiedź twierdząca może sprawić, że skład sędziowski będzie nakłaniał was do pojednania. Rozważ więc, czego oczekujesz po wizycie w sądzie. Nieraz zdarzało się, że postępowanie po pierwszej rozprawie było zawieszane na zgodny wniosek stron, które zdecydowały się podjąć ostatnią próbę ratowania związku. Jeżeli również zdecydujesz się na taki krok, upewnij się, że tego właśnie  chcesz. W emocjach łatwo ulec sugestiom innych, którzy niekoniecznie mają pełny wgląd w Twoją sytuację.

Pytania o dzieci

Jeżeli macie dzieci, to możesz spodziewać się pytań o związane z ich utrzymaniem koszty i o twoją sytuację majątkową – sąd będzie chciał ją znać niezależnie od tego, czy dzieci mieszkają z tobą, czy z drugim rodzicem. Nawet jeżeli wcześniej porozumieliście się co do kwestii alimentów, to sąd i tak ma obowiązek dokonania choćby ogólnikowych ustaleń w tym zakresie, więc wcześniej przeanalizuj rodzinne wydatki. Twoje zeznania będą miały znaczenie również za kilka lat w toku ewentualnej sprawy o podwyższenie alimentów.

Pytania na rozprawie rozwodowej z orzekaniem o winie będą bardziej szczegółowe i mogą dotyczyć wielu ubocznych kwestii. To, jak bardzo sąd będzie zagłębiał się w dane zagadnienie, w dużej mierze zależy od danego składu sędziowskiego.

Oczywiście nic tak skutecznie nie redukuje stresu, jak solidne przygotowanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: