Gdy sąd nie orzeka rozwodu ze względu na dobro dziecka…

Monika Zawiejska        09 stycznia 2018        2 komentarze

Rozstaliście się, a rozwód jest już w toku. Żadne z Was nie chce dochodzić winy, bo Wasze małżeństwo od dawna było już tylko fikcją literacką. Macie jednak małoletnie dziecko i sąd zlecił wykonanie biegłym psychologom opinii na temat tego, czy rozwód jest sprzeczny z dobrem Waszego dziecka. I okazuje się, że wnioski końcowe opinii podnoszą ciśnienie, bo okazuje się, że rozwodu może nie być…

Podobne sytuacje zdarzają się, choć nie należą do częstych, ale jednak mają miejsce, jak w przypadku mojej klientki i jej sprawy rozwodowej z ubiegłego tygodnia. Małżonkowie latami funkcjonowali w martwym związku względnie poprawnie. Jeżeli w takiej relacji wychowuje się nadwrażliwe dziecko, sąd może dojść do wniosku w oparciu o opinię biegłych psychologów, że wyłącznie ze względu na nie warto utrzymać status quo. Zazwyczaj jednak w konkluzjach opinii biegłych widzimy, że dziecku lepiej będzie funkcjonowało się w rodzinie niepełnej niż w obecności skonfliktowanych rodziców. Rozwód na pewno będzie trudnym doświadczeniem dla Waszego dziecka, jednak jego sytuacja musi być rzeczywiście wyjątkowa, by sąd uznał, że lepiej utrzymać martwe małżeństwo niż je rozwiązać.

Sąd Najwyższy sporządził katalog wytycznych, jakimi sądy powinny się kierować oceniając, czy rozwód jest sprzeczny z dobrem dziecka. Przykładowo powinno się badać, czy orzeczenie rozwodu nie osłabi drastycznie więzi drugiego rodzica z dzieckiem albo czy nie pogorszy w znacznym stopniu jego sytuacji materialnej. W praktyce jednak jedynym czynnikiem, który realnie może wpłynąć na oddalenie powództwa o rozwód ze względu na dobro dziecka jest wrażliwość i kondycja psychiczna Waszej pociechy. Jeżeli syn lub córka przeżywa naprawdę silne napięcie w związku z rozwodem, dziecko moczy się w nocy, popada w apatię albo przejawia agresję, to sąd będzie drążył z pomocą biegłych, czy stan ten ma szanse ulec poprawie, jeżeli małżeństwo zostanie rozwiązane. Jeżeli rozwód sprawi, że konflikt w rodzinie ustanie, a dziecko się wyciszy, sąd nie będzie zmierzał do utrzymania małżeństwa.

Warto byś wiedział, że sąd nie może oddalić powództwa ze względu na dobro dzieci tylko jednego z małżonków, nawet jeżeli oboje małżonkowie wychowywali dzieci jak własne. Inna jest natomiast sytuacja dzieci adoptowanych przez drugiego małżonka – traktuje się je jak dzieci biologiczne.

Jeżeli opinia psychologa jest dla strony niekorzystna, nie pozostaje nic innego niż ją podważyć odpowiednią argumentacją. Pamiętaj również, że nawet jeżeli powództwo zostanie oddalone, możesz ponownie je wytoczyć za jakiś czas.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Emilia 24 stycznia, 2018 o 15:10

Ciekawy post. Słyszałam o możliwości wystąpienia takiego „okienka” ale nie wiedziałam, że wygląda to w taki sposób. Dzięki za ten post, jest bardzo edukacyjny.

jacob 29 czerwca, 2018 o 06:23

The information you shared here is unique and informative which is very rear to see nowadays.
I would have missed the useful information if I didn\’t find your site.
So keep on sharing hope to see more from you.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: