Kwestia tego, co należy załączyć do pozwu o rozwód wydaje się sprawą banalną… do czasu, aż zabierzesz się za kompletowanie załączników. Lepiej do tego zadania podejść z taką samą starannością, jak do pisania pozwu, bo prosta pomyłka lub zaniedbanie może sprawić, że stracisz cenne tygodnie, niepotrzebnie wydłużając czas agonii Twojego małżeństwa. Poniżej dowiesz się, co dołączyć, a czego nie dołączać do pozwu rozwodowego tak, by oszczędzić sobie czasu i nerwów.
Odpis aktu małżeństwa
Co do zasady wszystkie akty stanu cywilnego powinny być załączone w oryginale, kserokopie nie wchodzą w grę. Wystarczy odpis skrócony aktu małżeństwa (istnieje jeszcze odpis zupełny, ale w tym przypadku jego dołączanie nie jest konieczne). Ostatnimi czasy wiele sądów domaga się, by odpis aktu małżeństwa był „świeży” tj. wyciągnięty z Urzędu Stanu Cywilnego nie wcześniej niż 3 miesiące przed wniesieniem pozwu rozwodowego.
Odpisy aktów urodzenia dzieci
Zasada jest taka sama, jak przy akcie małżeństwa – wystarczy skrócony akt urodzenia, ale kserokopia jest niewystarczająca. Odpisy aktów małżeństwa mogą być tak stare, jak Twoje dzieci, czyli nawet prawie pełnoletnie. „Prawie”, bo aktów urodzenia dorosłych, samodzielnych już dzieci nie musisz załączać.
Dowód uiszczenia opłaty od pozwu
Opłata od pozwu rozwodowego wynosi 600 zł. Nie musisz komplikować sobie życia i dokonywać jej w kasie sądu – wystarczy, że zrobisz to przelewem bankowym, a dowód dokonania operacji załączysz do pozwu.
Odpis pozwu o rozwód wraz z załącznikami
Czyli innymi słowy podpisany egzemplarz pozwu o rozwód wraz z kopią wszystkich załączników. Do odpisu pozwu rozwodowego nie musisz załączać oryginałów aktów stanu cywilnego – kserokopia jest jak najbardziej w porządku.
Wyżej wymienione załączniki to taki „pakiet podstawowy”, który w zależności od okoliczności może być wystarczający, bądź też nie. Co jeszcze bywa niezbędne?
- Jeśli nie porozumieliście się odnośnie alimentów, konieczne będzie załączenie wszystkich dokumentów wykazujących aktualne koszty utrzymania Waszych dzieci. O tym, jak dobrze udokumentować wydatki przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/5-wydatkow-najczesciej-kwestionowanych-przez-pozwanego-o-alimenty/. Podobnie, jeśli czeka Was walka o kontakty i władzę rodzicielską, powinieneś załączyć wszystko, co uznasz za stosowne, a co świadczy o jakości relacji każdego z Was z dziećmi.
- Jeżeli przed Wami walka o wykazanie winy w rozwodzie, spektrum dołączanych dokumentów może być imponujące – począwszy od wydruków z facebooka, poprzez raporty detektywa, wyciągi z rachunków bankowych, wydruki smsów, a na biletach do kina skończywszy. Ostrożnie z wydrukami prywatnych rozmów! Dlaczego? Dowiesz się tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/wydruki-z-portali-spolecznosciowych-w-sprawie-rozwodowej/
- Jeśli w sprawie o rozwód załatwiacie jednocześnie podział majątku, konieczny będzie odpis księgi wieczystej. O podziale majątku w rozwodzie pisałam tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/podzial-majatku-wyroku-rozwodowym/
Odpis księgi wieczystej możesz uzyskać w sądzie albo postarać się o tzw. e-odpis przez internet, który ma taką samą moc jak ten z pieczęcią sądu. Uwaga: e-odpis to nie to samo, co zwykły wydruk ze strony internetowej! Żeby uzyskać e-odpis musisz złożyć przez internet odpowiedni wniosek na portalu rządowym: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do, a na wskazanego maila otrzymasz dokument, który możesz wydrukować samodzielnie. Pamiętaj, że jeśli dzielisz majątek w sprawie rozwodowej, to opłata będzie wyższa.