Jeżeli sprawa o rozwód stanowi generalnie Twoje pierwsze doświadczenie z sądem, to zwykle nie wiesz, czego się spodziewać i obawiasz się, czy sobie poradzisz. Czy sąd będzie od początku do końca prowadził Cię i informował, jakie kroki musisz teraz przedsięwziąć? Czy też może sam będziesz musiał przejąć inicjatywę i przejść w pojedynkę drogę przez mękę? Poniżej podpowiadam, czego Sąd nie zrobi za Ciebie i w jakich kwestiach powinieneś liczyć na siebie.
1. Sąd nie przeprowadzi dowodów, których sam nie wskażesz (poza wyjątkowymi przypadkami)
Nie przedłożyłeś sądowi materiału dowodowego, z którego wynika, że Twoja żona Cię zdradza? – z punktu widzenia sądu to wyłącznie Twój problem, bo to na Tobie ciąży obowiązek dowodzenia, że Twoje twierdzenia są prawdą. Jeżeli nie wskażesz w pozwie lub w innym piśmie procesowym świadków, sąd nie wezwie ich na rozprawę.
2. Sąd nie orzeknie o zabezpieczeniu bez Twojego wniosku
Zabezpieczenie to nic innego jak udzielenie ochrony prawnej na czas trwania procesu. Zabezpieczyć można na przykład kontakty z dzieckiem, tak by odbywały się one już w trakcie procesu rozwodowego według ustalonych przez Sąd reguł albo potrzeby rodziny, tak by druga strona przekazywała Ci określone środki na utrzymanie dzieci i domu. Dzięki sądowemu postanowieniu rozstrzygającemu kwestie, które dotąd były dla Was solą w oku, możesz zyskać spokój na wiele miesięcy. Sąd jednak nie orzeknie o zabezpieczeniu, jeśli wprost tego nie zażądasz.
3. Sąd nie zakwestionuje dowodów i opinii, jeżeli sam tego nie zrobisz
Lepiej nie licz na to, że bez jakiejkolwiek aktywności z Twojej strony sąd dojdzie do wniosku, że świadkowie strony przeciwnej mijają się z prawdą albo że opinia psychologa dotycząca Twoich kontaktów z dzieckiem jest błędna. Istotą jakiegokolwiek procesu jest to, by wykazać swoje racje. Wyraź jasno swoje stanowisko w sprawie, podawaj kontrargumenty i dowody na ich poparcie.
4. Sąd nie sporządzi bez Twojego wniosku uzasadnienia wyroku w sprawie
Na szczęście jednak sąd ma obowiązek o tym Cię pouczyć. Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku otworzy Ci drogę do wniesienia apelacji. Jeżeli takiego wniosku nie złożysz, a mimo to chcesz skarżyć wyrok, to pozostaje Ci pisać apelację „wprost” – to znaczy nie znając pisemnej argumentacji sądu.
5. Sąd nie doręczy wyroku rozwodowego, jeżeli tego nie zażądasz
To najczęściej budzi zdziwienie świeżo upieczonych rozwodników, ale tak niestety jest. Po ostatniej rozprawie zazwyczaj już nie dostaniecie żadnej korespondencji sądowej, chyba że wyrok zawiera rozstrzygnięcie odnośnie alimentów na dzieci – wtedy Sąd doręcza go z urzędu stronie, pod opieką której pozostają Wasze pociechy. W każdym innym przypadku musisz poprosić o odpis wyroku, a do wniosku dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej.
W sprawach o rozwód istnieje na szczęście również spora grupa działań, które Sąd podejmie niezależnie od Twojej woli. Ale to już inna historia.