Jak długo potrwa Twój rozwód?

Monika Zawiejska        24 maja 2016        Komentarze (0)

Składając pozew rozwodowy zastanawiasz się na pewno, jak długo potrwa Twój rozwód?

Prowadzę sprawy rozwodowe, które trwają czasem 3- 4 lata w I instancji, ustawiam na półce kolejny, pękaty segregator akt sprawy i jeszcze nie widać końca, ale mam i takie, początkowo bardzo problematyczne, które kończą się wyrokiem po pierwszej rozprawie, po drugiej, trzeciej, albo piątej.

Nie ma po prostu reguły i nikt nie jest w stanie tego do końca przewidzieć.

Bywają sytuacje, kiedy klient przychodzi z informacją, że wszystko z małżonkiem już uzgodnił i w zasadzie sprawa rozwodowa, podział majątku będzie formalnością, po czym następuje totalny zwrot akcji na skutek drobnego, zdawałoby się incydentu krótko przed rozprawą i.. wgryzamy się w aortę strony przeciwnej przez następne kilka lat.

Miałam też takie sprawy rozwodowe, gdzie poziom konfliktu w początkowej fazie był tak wysoki, że pozwany przystawiał powódce broń palną do skroni, a po drugiej rozprawie udawało się nam wypracować porozumienie co do wszystkich punktów. Rozwód to amplituda emocji.

Wpływ na to, jak długo będzie trwał proces w twojej sprawie rozwodowej, zależy od wielu czynników.

W pierwszej kolejności od Ciebie i strony przeciwnej. Od otwartego dialogu w kluczowych kwestiach. Czasem jednak głową muru nie przebijesz, bo druga strona nie godzi się na zaproponowane rozwiązania.

Wpływ na to, jak długo potrwa sprawa, mają także reprezentujący Was pełnomocnicy.

Jeśli nie uda się wypracować kompromisu we wszystkich kwestiach – toczy się postępowanie dowodowe w zakresie tych rozbieżnych.

Na pewno istotna jest także ilość zawnioskowanych w sprawie świadków przez obie strony. Choć i tutaj bywa tak, że jeden sędzia wezwie na jedną rozprawę od razu 10 zawnioskowanych świadków, a inny – np. w sprawie rozwodowej twojego sąsiada 10 świadków przesłucha na 4 terminach rozpraw w odstępach 1,5 miesięcznych.

Warto wziąć także pod uwagę konieczność wydania opinii przez biegłego sądowego psychologa np. co do władzy rodzicielskiej lub sposobu uregulowania kontaktów z małoletnimi dziećmi stron… Trzeba się liczyć z tym, że trochę potrwa, zanim biegły przeprowadzi badania i sporządzi opinię, którą następnie wysyła do sądu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: monika.zawiejska@adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: