Gdy w małżeństwie rodzi się dziecko, świeżo upieczony tata z wypiekami na twarzy składa wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego i na tym można zakończyć załatwianie biurokratycznych formalności. W przypadku dziecka spoza małżeństwa bywa zupełnie inaczej, zwłaszcza, jeżeli biologiczny ojciec nie za bardzo odnajduje się w nowej roli życiowej. Co zrobić, żeby wyposażyć Twojego małolata we wszystko, co mu się należy na starcie?
Jeśli jesteś matką, formalnie ustal ojcostwo
To jest pierwszy krok do podjęcia innych działań, takich jak choćby żądanie alimentów. Jeżeli ojciec dziecka chce wziąć za nie odpowiedzialność, może złożyć razem z Tobą oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Bez oświadczenia mężczyzny nie możesz sama uzyskać wpisu jego ojcostwa w akcie stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone jeszcze przed narodzinami Waszego potomka. Bardziej skomplikowane jest sądowe ustalenie ojcostwa, ale nie ma innego wyjścia, jeżeli Twój były partner uważa, że dziecko nie jest jego albo po prostu miga się od odpowiedzialności. O sądowym ustaleniu ojcostwa przeczytasz tutaj: https://adwokatorozwodzie.pl/ustalenie-ojcostwa-latach/ Często w takim przypadku nie obędzie się bez badania DNA. Tutaj z kolei wszystko, co powinnaś o tym wiedzieć:https://adwokatorozwodzie.pl/badanie-dna-dziecka-w-postepowaniu-sadowym-5-najczesciej-zadawanych-pytan/. Prawo do ustalenia ojcostwa ma również ojciec, któremu matka dziecka robi w tej kwestii pod górkę.
Jako matka masz prawo zażądać od ojca dziecka zwrotu wydatków związanych z porodem i wyprawką
Wyprawka dla noworodka to niemałe wyzwanie dla domowego budżetu. Masz prawo żądać od ojca dziecka, by w niej partycypował. Ale uwaga: wszystko musisz bardzo dokładnie udokumentować! Bez tego nie masz co liczyć na to, że Sąd zasądzi na Twoją rzecz zwrot wydatków, nawet jeśli oczywiste jest, że musiałaś kupić wózek i łóżeczko.
Co jeszcze Ci przysługuje? Koszty związane z ciążą – np. koszty leczenia (chociaż ze zwrotem kosztów prywatnej opieki zdrowotnej różnie to bywa, analogicznie jak przy alimentach: https://adwokatorozwodzie.pl/5-wydatkow-najczesciej-kwestionowanych-przez-pozwanego-o-alimenty/ ), suplementów diety, odzieży ciążowej. Ponadto możesz żądać zwrotu kosztów Twojego 3-miesięcznego utrzymania w okresie porodu, ale to już temat na osobny wpis.
Masz prawo żądać alimentów na dziecko
Możesz to zrobić w pozwie o ustalenie ojcostwa, w osobnym pozwie (gdy np. mężczyzna uznał swoje ojcostwo wcześniej przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, ale jednak na dziecko nie łoży), albo jeszcze przed urodzeniem dziecka w formie wniosku o udzielenie zabezpieczenia przyszłych roszczeń alimentacyjnych. Pamiętaj, że to nie są Twoje pieniądze, tylko pieniądze Twojego dziecka, dlatego warto się o nie postarać. Nawet jeśli stać Cię, by dziecko utrzymywać samodzielne, możesz założyć osobne konto dla syna, czy córki i na nie przelewać należne mu alimenty – na pewno przed rozpoczęciem studiów i wejściem w dorosłość ucieszy go taki finansowy zastrzyk.
Rozwiąż kwestię władzy rodzicielskiej
Stosowny wniosek np. o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej możesz złożyć już w pozwie o ustalenie ojcostwa. Jeżeli wtedy tego nie zrobisz, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się tą kwestią później. Nie obawiaj się, że pozbawiając ojca dziecka władzy rodzicielskiej, zrzekasz się jednocześnie alimentów – te dwie rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego. Musisz wiedzieć jednak, że jeśli ojciec Twojej pociechy będzie chciał być obecny w jej życiu, to ma do tego pełne prawo, o ile nie ma podstaw, by go tego prawa pozbawić lub je ograniczyć. (https://adwokatorozwodzie.pl/ograniczenie-a-pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej-jakie-sa-roznice/)