Wartość przedmiotu sporu a pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej

Monika Zawiejska        14 czerwca 2020        Komentarze (0)

Zamiast prażyć się w słońcu gdzieś na Mazurach, ruszyłam wczoraj do Castoramy, wykorzystując pokłady energii nabyte na skutek treningu wydolnościowego, wizyty w kapsule kriogenicznej, wolnej od librusa, w rześkim powiewie -190 stopni Celsjusza, po spożyciu dwóch mocnych kaw i czekoladowych lodów.

Buszowałam w markecie budowlanym pół dnia, podejrzanie tym faktem podekscytowana, podduszana maseczką na twarzy, upocona jak mysz, targając finalnie do domu różne śrubki, imbusy, huśtawki ogrodowe, skrzynie i inne cuda, które, „moja droga, nie wiem, czy wiesz, ale oczywiście wymagają montażu” i dużo cierpliwości.

Powiem tak: daleko mi do Yody z „Gwiezdnych Wojen”i chętnie gruchnęłabym tymi śrubkami, które tak bardzo się buntują.

Wartość przedmiotu sporu

W tej sytuacji fantastycznym remedium i jakże kojącą alternatywą okazuje się odpalenie laptopa i post na moim blogu 🙂 Tu przynajmniej nie kręcę się jak chomik w kołowrotku po amputacji dwóch przednich łap.

Inspirację znalazłam w korespondencji od klientów, którzy od piątku zastanawiają się, co to jest wartość przedmiotu sporu w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Otóż wartość przedmiotu sporu (tzw. WPS) jest to określona suma pieniężna, którą osoba składająca pozew do sądu musi wskazać w pozwie w sprawach o roszczenia majątkowe. W sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej będzie to wartość majątku wspólnego.

WPS ma znaczenie przy ustalaniu, czy od orzeczenia przysługuje skarga kasacyjna, jak również w przypadku późniejszej sprawy o podział majątku.

Podaj od razu właściwą wartość, aby potem nie tłumaczyć się przy podziale, dlaczego twój majątek nagle magicznie i znacząco zmienił swoją wartość?

Jak prawidłowo obliczyć WPS – wartość przedmiotu sporu?

Otóż w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej jest to wartość majątku wspólnego, a więc wszystkich przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, ale z pieniędzy stanowiących ich majątek wspólny.

Majątek wspólny stanowią m.in. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, np. za wynajem mieszkania, który należy tylko do jednego z nich czy środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Obliczając zatem WPS zsumuj wartość wspólnych nieruchomości, samochodów, oszczędności itp.

Częstym błędem jest tutaj podawanie przez klientów jedynie przypadającej na nich połowy ww. kosztów.

Kwoty te nie muszą być dokładne, wystarczy podanie jedynie szacunkowych wartości, ważne jest natomiast, by nie odbiegały one co najmniej o połowę od rzeczywistych.

Unikniesz dzięki temu ewentualnych późniejszych niedogodności.

Ok, czas wrócić do śrubek…

Monika Zawiejska
adwokat

Photo by Patrick Perkins on Unsplash

***

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie

Rozwód masz już za sobą, podział majątku również, co do kontaktów z dzieckiem, o dziwo, jakoś tam brniecie z byłą przez grafik z wyroku bez większych zakłóceń – po latach sądowej jatki nareszcie jest względnie.

I nagle petarda [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Poprzedni wpis:

Następny wpis: