Zawinione przyczyny rozwodu

Monika Zawiejska        14 listopada 2017        2 komentarze

Zastanawiasz się, czy zachowanie Twojego małżonka może zostać uznane za zawinioną przyczynę rozpadu Waszego związku?

Przyczyny rozwodu – przykłady

W polskim prawie brak katalogu przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego, za które stronie można przypisać winę. Zatem początkiem końca małżeństwa może być każde zachowanie, które poważnie, negatywnie rzutuje na Wasze relacje, a na które małżonek mógł mieć wpływ. Co oprócz zdrady, alkoholizmu i przemocy zaistniało jako zawinione przyczyny rozkładu pożycia w orzecznictwie sądowym ?

  1. Złe relacje z rodziną małżonka. Klasyka gatunku, która często jest bolączką młodych małżeństw mieszkających w domu rodziców jednej ze stron. Teściowa, która wie lepiej i żona, która stoi za mamą murem – wcale nie są mniej popularnym przypadkiem niż mąż stołujący się na parterze u mamy, bo nikt nie gotuje takiej pomidorowej…
  2. Nieróbstwo. Żona lub mąż, który spędza lata na kanapie przed telewizorem, twierdząc, że nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem – wzbudza w Tobie irytację?
  3. Niegospodarność. Postulat „umiaru w realizacji własnych zachcianek” może być trudny do wprowadzenia w życie, ale zawinioną przyczyną rozkładu pożycia może być też chorobliwe skąpstwo i wydzielanie pieniędzy oraz przemoc ekonomiczna.
  4. Nieporozumienia na tle seksualnym, które mogą wynikać z różnic temperamentów lub monotonii współżycia, a które w dłuższym okresie prowadzą do wzajemnej niechęci. Sąd Najwyższy potępił też uzależnienie zgody żony na współżycie od dokonania przez męża na jej rzecz darowizny.
  5. Zaniedbywanie rodziny – pod tym szerokim pojęciem kryją się takie zachowania, jak brak zaangażowania w wychowanie dzieci, czy niedostarczanie rodzinie środków utrzymania mimo zarobkowania.
  6. Uzależnienie od Internetu. Co za dużo, to niezdrowo. Zwłaszcza, jeżeli przesiadywanie przed komputerem wyparło u małżonka jakiekolwiek inne formy aktywności życiowej.
  7. Opuszczenie małżonka. Jeżeli kwestia wyjazdu za granicę nie była wspólną decyzją, a małżonek samowolnie postanowił realizować swój amerykański sen.

Pamiętaj, ze każde małżeństwo jest inne i sądy indywidualnie badają poszczególne przypadki zachowań, które mogły narazić na szwank jedność małżeńską. Niemniej jednak dobrze wiedzieć, że nie tylko zdrada może być początkiem końca wspólnego pożycia.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 509 70 70 20e-mail: mzawiejska@mzawiejska-adwokat.pl

Ania 17 listopada, 2017 o 09:13

Ma Pani zupełną rację. Brakuje takich kategorii.. Jednak jak tak się czyta te wszystkie punkty aż dziwne, że ludzie tak mogą siebie wzajemnie zaniedbywać. O uczucie powinno się dbać. Te powody wypisane wyżej nie są aż takie trudne do naprawienia a ludzie i tak doprowadzają przez takie rzeczy do rozwodów.
Pozdrawiam, interesujący wpis 😉

Natalia 20 listopada, 2017 o 09:20

Dobrze wiedzieć że takie rzeczy mogą być brane pod uwagę. Nie pomyślałabym że nieróbstwo można podhaczyć pod rozpad związku 🙂

Poprzedni wpis:

Następny wpis: