Jeśli planujesz rozwód z obcokrajowcem spoza UE, to zasadą jest, że sprawę można wytoczyć przed sąd polski, jeżeli twój małżonek – pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu albo siedzibę w Polsce.
Oprócz tego w sprawach rozwód, w sprawach o podział majątku, o ustanowienie rozdzielności majątkowej sądy polskie mogą orzekać także wtedy, gdy:
1) oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Polsce, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej.
Co dla Ciebie istotne:
Prawo nie wymaga, aby oboje małżonkowie zamieszkiwali bądź też przebywali w tym samym miejscu. Tam, gdzie mowa jest o obojgu małżonkach, wystarczającym kryterium do stwierdzenia jurysdykcji sądu polskiego jest okoliczność, że dla każdego z nich miejsce to znajduje się po prostu na terytorium Polski.
2) małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce
3) małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce
4) oboje małżonkowie są obywatelami polskimi